همه چیز‌ درباره سیستم ورود بدون کلید خودرو یا ‌کیلس

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۵/۰۳ ۲۰:۰۰:۰۰ 0

سیستم ورود بدون کلید به خودرو یا کیلس، اولین بار در اواسط سال 1990 در شرکت زیمنس وی‌دی‌او اختراع گردید و روی باند ISM فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کرد. این سیستم برای اولین بار در سال 1998 توسط کمپانی مرسدس بنز بر روی محصول لوکس این خودروساز یعنی کلاس S معرفی گردید.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودروها که به نام‌های Keyless Entry/Go، Passive Entry/Go، Smart Key، Intelligent Access و Comfort Access نیز شناخته می‌شود، یک تکنولوژی به نسبت نوظهور در صنعت خودروسازی است که به راننده اجازه می‌دهد تا بدون استفاده از دکمه‌های روی کنترل از راه دور سیستم دزدگیر خودرو، درهای آن را باز یا قفل کند.

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

هربارکه راننده به وسیله دسته کلید هوشمند و یا کارت کوچک ورود بدون کلید وارد خودرو شود، توانایی روشن و خاموش کردن موتور خودرو بدون وارد کردن سوئیچ یا کلید خودرو در داشبورد را دارد. یک فرستنده در دسته کلید هوشمند تعبیه شده است که به خودرو این امکان را می‌دهد راننده را شناسایی کند. سیستم ایمنی دیگری که همراه با این تکنولوژی در نظر گرفته شده است، این است که قفل کردن درهای خودرو، از داخل اتاق آن، به وسیله دسته کلید هوشمند غیر ممکن است. این سیستم بر پایه تکنولوژی PASE (سیستم ورود و استارت غیرفعال) ابداع شد که اولین بار در اواسط سال 1990 در شرکت زیمنس وی‌دی‌او اختراع گردید و روی باند ISM فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کرد. این سیستم برای اولین بار در سال 1998 توسط کمپانی مرسدس بنز بر روی محصول لوکس این خودروساز یعنی کلاس S معرفی گردید. هرچند بعد از چند سال در بازار خودروهای لوکس، خودروسازان دیگر هم این سیستم را در محصولات خود تقلید کردند تا جایی که حتی کاربرد آن به برخی از خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت هم رسیده است.

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

خودروسازان دیگری که قصد کپی برداری از این سیستم را داشتند، آن را تحت نام‌های مختلف به بازار عرضه نمودند. در زیر با نام این سیستم در خودروسازان مختلف آشنا می‌شوید:
شرکت آکورا: سیستم دسترسی بدون کلید (Keyless Access System)
شرکت آئودی: کلید پیشرفته (Advanced Key)
شرکت‌ بی‌ام‌و و مینی: دسترسی راحت (Comfort Access)
شرکت کادیلاک: استارت از راه دور تطبیق پذیر و دسترسی بدون کلید (Adaptive Remote Start & Keyless Access)
شرکت دوج و جیپ: ورود و خروج بدون کلید (Keyless Enter-N-Go)
شرکت فورد: دسترسی هوشمند با استارت خودرو با فشار دکمه (Intelligent Access with Push-button Start)
شرکت جنرال موتورز: ورود تاثیرپذیر/ استارت تاثیرپذیر(Passive Entry/ Passive Start)
شرکت هیوندای: کلید مجاورت (Proximity Key)
شرکت جگوار، سنگ یانگ و تویوتا: سیستم کلید هوشمند (Smart Key System)
شرکت اینفینیتی: کلید هوشمند اینفینیتی با روشن کردن خودرو با فشار کلید (Infiniti Intelligent Key with Push Button Ignition)
شرکت میتسوبیشی: کلید سریع (Fast Key)
شرکت بوگاتی و کیا: ورود بدون کلید (Keyless Entry)
شرکت لکسوس: سیستم دسترسی هوشمند (Smart Access System)
شرکت لینکلن: سیستم دسترسی هوشمند (Intelligent Access System)
شرکت مزدا: سیستم ورود و استارت بدون کلید پیشرفته (Advanced Keyless Entry & Start System)
شرکت مرسدس بنز: خروج بدون کلید به همراه کلید هوشمند (Keyless Go integrated with Smart Keys)

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

مکانیزم سیستم:
این سیستم به وسیله یک سری از آنتن‌های فرستنده با فرکانس پایین 125 کیلوهرتز در داخل و خارج خودرو کار می‌کند. آنتن‌های خارجی در دستگیره‌های در قرار گرفته‌اند و هرگاه دستگیره‌های خودرو فشار داده شوند و یا حتی لمس شوند، یک سیگنال با فرکانس پایین از آنتن‌ها به کلید خودرو ارسال می‌گردد. اگر کلید به اندازه کافی نزدیک به خودرو باشد، فعال می‌گردد و سیگنال کد شناسایی را به وسیله یک فرکانس رادیویی در حدود 300 مگاهرتز به گیرنده‌هایی که در خودرو استقرار یافته‌اند، بر می‌گرداند. اگر کلید، کد شناسایی صحیح را ارسال کند، قفل درها باز می‌شوند. بلوک‌های سخت افزاری واحد کنترل الکترونیکی (ECU) سیستم ورود بدون کلید، بنا به عملکردشان فعال می‌شوند:

1- آمپلی فایر، سیگنال‌هایی با فرکانس پایین حدود 125 کیلوهرتز ارسال می‌کند.

2- گیرنده ISM سیگنال‌ها را با فرکانس رادیویی حدود 300 مگاهرتز دریافت می‌کند.

3- تمام سیگنال‌های داده‌ها توسط واحد امنیتی رمزگشایی می‌شوند.

4- سیگنال‌های مورد تایید با دیگر واحدهای کنترل الکترونیکی ارتباط برقرار می‌کنند.

5- سیگنال‌ها جهت شناسایی به میکروکنترلر انتقال می‌یابند.

کلید هوشمند توسط اندازه گیری قدرت سیگنال‌های فرکانس پایین ارسال شده، تشخیص می‌دهد که سیگنال‌ها از داخل خودرو ارسال شده‌اند یا از بیرون خودرو. به منظور روشن کردن موتور خودرو، کلید هوشمند باید در داخل خودرو قرار داشته باشد.

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

الزامات امنیتی:
بسیار مهم است در زمان‌هایی که راننده و یا کلید هوشمند در خارج از خودرو باشد، امکان روشن کردن موتور خودرو مقدور نباشد. این امر در پمپ بنزین که راننده به خودرو نزدیک است، اهمیت بیشتری دارد. برای کاهش خطر، سیگنال‌های فرکانس پایین داخلی مجاز هستند تا حداکثر از فاصله 10 سانتی‌متری شلیک شوند. بیشترین خطا معمولا در پنجره‌های جانبی یافت می‌شود که افت انرژی موج سیگنال بسیار کم است. سیستم ورود و خروج بدون کلید با واحدهای کنترل الکترونیکی(ECU) دیگر ارتباط برقرار می‌کند و بنا به نوع خودرو سیستم‌هایی در آن وجود دارند که می‌توانند فعال/غیر فعال گردند:

1- سیستم الکتریکی قفل ستون فرمان (ESCL)

2- سوئیچ روشن کردن الکترونیکی (EIS)

3- سیستم قفل مرکزی درها (CDLS)

4- سیستم ضد سرقت (Immobilizer)

5- واحد مدیریت موتور (EMS)

6- واحد کنترل بدنه (BCU)

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

اگر باتری کلید هوشمند ضعیف شود، لازم است که برای باز کردن درها و یا روشن کردن موتور خودرو یک روش پشتیبانی وجود داشته باشد. در چنین شرایطی بازکردن خودرو معمولا توسط کلید اضطراری که در کلید هوشمند نهفته است، صورت می‌گیرد و روشن کردن خودرو توسط یک فرستنده که در کلید هوشمند وجود دارد و به باتری نیازی ندارد، انجام می‌شود. همچنین راننده باید کلید خودرو را در محل خود قرار دهد و یا آن را در نزدیکی ناحیه مخصوص روی داشبورد نگه دارد، جایی که آنتن فرکانس کوتاه دیگری در پشت آن مخفی شده است. سیستم کلید هوشمند باید موارد ایمنی زیر را تشخیص داده و به راننده اطلاع دهد:

  • در صورتی که راننده، فرستنده کلید هوشمند را در روی درب صندوق جا گذاشته باشد.
  • در هنگامی‌ که بیشتر از یک کلید هوشمند در داخل خودرو جا بماند.
  • در صورتی که کلید هوشمند در حین رانندگی مفقود گردد.
  • هنگامی‌ که باتری کلید هوشمند ضعیف شده باشد.

امروزه سیستم ورود و خروج بدون کلید به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته محسوب می‌گردد و هنوز پتانسیل زیادی برای بهبود عملکرد و بهینه شدن دارد. در اینجا به برخی از توسعه‌های ممکن در این سیستم اشاره شده است:

  • کاهش تعداد آنتن‌های فرکانس پایین در خودروهای کوچکتر ارزان قیمت (که نتیجه آن، کاهش کیفیت تشخیص است)
  • استفاده از آنتن‌های میدان الکتریکی به جای آنتن‌های میدان مغناطیسی (کاهش هزینه)
  • استفاده از فرکانس‌های مایکروویو یا راداری به جای ترکیب موج‌های فرکانس پایین و رادیویی (کابرد راحت‌تر)
  • معرف‌های سنجش موجودات زنده باید راننده را شناسایی کنند؛ چرا  که شناسایی فرستنده کلید هوشمند از نظر امنیتی کافی نیست.

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

استاندارد:
در سال 2005 یک متخصص تحقیقات بیمه موتور از انگلستان به نام تاچام برای سیستم ورود بدون کلید استانداردی را معرفی کرد که کلید هوشمند باید در فاصله بیشتر از ده سانتی‌متری خودرو، غیر فعال گردد. در آزمایشی جداگانه، کمپانی نیسان برای ایمن‌تر کردن خودروی نیسان میکرا چنین استانداردی را روی خودروهای تولیدی خود گذاشت، چرا که حتی در مورد خودروهایی مثل مرسدس بنز و بی‌ام‌و هم از نظر تئوری، امکان راندن و دزدیدن آن‌ها را در هنگامی‌ که راننده آن‌ها در حال بنزین زدن بود، وجود داشت. دو نمونه معمول سیستم ورود بدون کلید با کنترل از راه دور عبارتند از:

1- نمونه کنترلری که درون جا سوئیچی قرار می‌گیرد و درها را باز و بسته می‌کنند که در این سیستم معمولا امکان هم فعال و غیر فعال نمودن سیستم هشدار دزدگیر نیز وجود دارد.

2- نمونه‌ای که از آفتابگیر خودرو آویزان می‌شود و برای باز و بسته کردن در گاراژ استفاده می‌گردد.

هر دو این نمونه کنترلرها مانند یک فرستنده رادیویی کوچک عمل می‌کنند. وقتی که شما دکمه‌ای را روی کنترلر فشار می‌دهید، شما فرستنده را فعال می‌کنید و آن یک کد را به گیرنده ارسال می‌کند. در گاراژ یا خودرو یک گیرنده رادیویی وجود دارد که با فرکانس ارسالی توسط فرستنده تنظیم شده است(معمولا برای سیستم‌های جدید 300 تا 400 مگاهرتز). این فرستنده دقیقاً مشابه فرستنده‌ای است که در ماشین‌های رادیوکنترلی وجود دارد.

سیستم ورود و خروج بدون کلید در خودرو

نحوه عملکرد سیستم:
سیستم کلید هوشمند به راننده اجازه می‌دهد که در حین باز و بسته کردن درهای خودرو و حتی روشن کردن موتور، جا سوئیچی را در جیب خود بگذارد. کلید راننده توسط یکی از آنتن‌های موجود در بدنه خودرو شناسایی می‌شود و بنا به نوع سیستم، وقتی که دستگیره در فشرده می‌گردد و یا دکمه‌ای در روی بدنه خودرو فشار داده می‌شود، قفل در خودرو باز می‌گردد. خودرویی که به سیستم کلید هوشمند مجهز می‌باشد، لازم است حتماً دارای یک سیستم پشتیبانی مکانیکی باشد که اغلب در قالب یک کلید فلزی یدکی است که توسط کمپانی سازنده خودرو تامین گردیده است. اکثر سازنده‌ها برای زیباتر شدن کنترلر، کلید فلزی را در پوششی پنهان می‌کنند. خودروهایی که به سیستم کلید هوشمند مجهز هستند، می‌توانند سیستم ضد سرقت را غیرفعال کرده و سیستم روشن کردن خودرو بدون ورود کلید را فعال کنند. در اکثر خودروها این امر به وسیله فشردن دکمه روشن کننده موتور و یا چرخاندن سوئیچ مخصوص روشن کردن خودرو انجام می‌گردد. در هنگام ترک کردن خودرو راننده می‌تواند با فشردن یک دکمه روی دستگیره در، یا توسط لمس کردن نقطه خاصی از دستگیره خودرو و یا به وسیله قدم زدن و دور شدن معمولی از خودرو، درهای خودرو را قفل کند. روش قفل کردن بستگی به مدل و نوع خودرو دارد. در برخی از خودروهای مدرن، به محض باز شدن قفل درها، تنظیمات مربوط به وضعیت صندلی برقی راننده، آینه‌های جانبی، موقعیت و ارتفاع غربیلک فرمان و همچنین تنظیمات مربوط به سیستم تهویه مطبوع و دمای اتاق خودرو و صدای سیستم صوتی نیز به صورت خودکار انجام می‌گردد. در برخی مدلها مانند فورد اسکیپ در صورت روشن شدن خودرو با دکمه‌ای خاص، سرعت خودرو از حد مجاز تعیین شده بالاتر نخواهد رفت.

 favorite_border 8
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade جک T8 محصول جدید کرمان موتور چه مشخصاتی دارد
grade فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو
grade تفاوت موتورهای بنزینی و دیزلی + فیلم
grade علائم هشدار جهت تعویض لاستیک‌های خودرو
grade عمر مفید خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان
grade مقایسه فورد ماستنگ شلبی GT500 مدل 2020 و دوج چلنجر SRT Redeye مدل 2019
grade بوگاتی چنتودیچی هیولای جدید بوگاتی معرفی شد
grade شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات جک
grade فیلم بررسی ولکس C30 - سی 30
grade داستان تیکه انداختن انگلیسی‌ها به پژو و ایران خودرو چه بود؟
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو ویژه شهریور 98
grade قیمت خودرو امروز 1398/05/27| پژو پارس 96 میلیون تومان شد
grade جک سدان جدید خود را به زودی معرفی خواهد کرد
grade طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو شهریور 98
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو اعلام شد - ویژه مرداد 98
grade بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟
grade مقایسه قیمت خودروهای داخلی با قیمت دو هفته پیش
grade قیمت انواع خودروهای وارداتی
grade فروش اقساطی دنا پلاس و پژو پارس توسط ایران خودرو در چهارشنبه 6 شهریور
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی