دوربين‌های كنترل سرعت و نحوه عملكرد آن‌ها

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۷/۰۴/۰۱ ۱۱:۳۸:۴۳ 1

در اجرای صحیح قوانین کنترل سرعت، علاوه بر حضور مستمر پلیس، نصب دوربین‌های کنترل سرعت و ابزار سرعت سنج در جاده ها لازم است تا بتوان در شرایط جوی مختلف به صورت هوشمند و اتوماتیک، سرعت خودروها را کنترل نمود. در این مطلب، انواع دوربین‌های سرعت سنج و نحوه عملکرد آنها بررسی می‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد،‌ بنا به اعلام مراکز معتبر جهانی، عامل اصلی بیش از 50 درصد تصادفات مرگبار جاده ای، سرعت غیرمجاز است. تجربه نشان داده که با کاهش تنها 5% سرعت متوسط ترافیک در بزرگراهها، بیشتر از 20% از آمار تصادفات مرگبار کاهش می‌یابد. در سال 2003 کشور فرانسه با نصب و راه اندازی 1000 دوربین راداری کنترل سرعت، 30% تلفات جاده‌ای را کاهش داد و در حال حاضر چند هزار دوربین راداری ثبت تخلفات در جاده های آن کشور نصب شده است. یکی از عوامل اصلی تلفات جاده‌ای، سرعت غیرمجاز خودروها است. در حقیقت کنترل سرعت در یک کشور مستلزم وجود قوانین جامع و فراگیر جهت کنترل سرعت و همچنین نظارت بر اجرای صحیح قوانین می‌باشد. از پارامترهای اصلی کنترل سرعت در جاده‌های یک کشور، تعیین محدوده سرعت مجاز است که با در نظر گرفتن کیفیت خودروها، سیستم‌های ایمنی خودروها، وضعیت مسیر‌و رفتار ترافیکی آن کشور مشخص می شود. برای مثال در بزرگراههای کشور آلمان، به دلیل ایمن بودن جاده‌ها و بالا بودن کیفیت و استانداردهای ایمنی خودروها، هیچگونه محدودیت سرعت وجود ندارد. در اجرای صحیح قوانین کنترل سرعت، علاوه بر حضور مستمر پلیس، نصب دوربین‌های کنترل سرعت و ابزار سرعت سنج در جاده ها لازم است تا بتوان در شرایط جوی مختلف به صورت هوشمند و اتوماتیک، سرعت خودروها را کنترل نمود. در این مطلب، انواع دوربین‌های سرعت سنج و نحوه عملکرد آنها بررسی می‌گردد.

دوربین‌های هوشمند سنجش سرعت خودروها و تعیین سرعت ترافیک

دوربین کنترل سرعت سیستمهای حمل و نقل هوشمند برای کنترل محدوده سرعت، تشخیص سرعت غیرمجاز خودروها و تعیین سرعت متوسط ترافیک در اتوبان‌های شهری، جاده ها و بزرگراهها به کار می‌روند. سنسور دوربین‌های سرعت سنج دارای انواع راداری، لیزری، ویدئویی و لوپ می‌باشند. برای اعمال قانون، تعیین سرعت میانگین ترافیک، شمارش تردد خودروها و . . . باید سرعت سنج مناسب به کار گرفته شود. با مدیریت هوشمند کنترل سرعت، می توان تا 50% آمار تصادفات مرگبار جاده ای را کاهش داد. در دهه 1970 میلادی، با ورود خودروهای اسپرت به بازار و توانایی و قدرت مناسب آنها برای رسیدن به سرعتهای بالاتر از 150 کیلومتر در ساعت، آمار تصادفات جاده ای به شدت افزایش یافت. با افزایش سرعت متوسط خودروها، آمار تصادفات مرگبار در جاده ها به صورت غیرخطی افزایش یافت. اولین نسل از دوربینهای ثبت کنترل سرعت و ثبت تخلفات جاده ای با سنسور راداری در دهه 1970 جهت کنترل سرعت خودروها به بازار عرضه شد که دوربین راداری نسل اول استقراری نام داشت. البته این نوع دوربینها دارای ایرادات کاربردی بوده و هزینه تعمیرات و نگهداری بالایی را داشتند و به همین جهت در کشورهای اروپایی به صورت معدود استفاده شدند. از این رو دوربین‌های ثبت تخلفات سرعت استقراری، بعدها با تکنولوژی لوپ مغناطیسی به بازار عرضه شدند. دوربین‌های لوپ مغناطیسی فاقد توانایی مناسب در تشخیص خودروهای با سرعت غیرمجاز بوده و در بزرگراهها کارایی لازم را ندارند، چرا که نمی توانند سرعتهای بالای خودروها را تشخیص دهند. به همین جهت دوربین‌های لوپ مغناطیسی به صورت محدود در مسیرهایی که محدوده سرعت مجاز پایین است، به کار گرفته می شوند.

 در دهه 1990 دوربین راداری نسل دوم استقراری به بازار عرضه شد که بسیاری از مشکلات عملکردی و هزینه های بالای نگهداری دوربین‌های نسل اول را نداشتند. هر چند که مشکل اساسی هر دو نسل این بود که امکان تعیین سرعت خودروها در خطوط مختلف بزرگراه را نداشتند. از این رو دوربین‌های نسل دوم فقط برای مسیرهای کم تردد کارائی داشتند. به همین جهت، کنترل سرعت در بزرگراه های پر تردد و خیابانها با چند لاین، ممکن نبود، تا اینکه در سال 2004 میلادی دوربین راداری مدرن مولتی لین به بازار عرضه شد. از سال 2000 جهت کنترل سرعت از سرعت سنج لیزری و جهت تعیین سرعت متوسط ترافیک از سرعت سنج ویدئویی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد دوربین‌های کنترل سرعت

 این دوربین‌ها به دو روش راداری و لیزری کار می‌کنند. دوربین سرعت سنج، ترکیبی از یک فرستنده و یک گیرنده رادیویی است که درون یک مجموعه دستگاه قرار گرفته اند. فرستنده با ایجاد نوسان در جریان الکتریکی باعث افزایش و کاهش ولتاژ جریان تحت یک فرکانس مشخص می‌شود. زمانی که جریان الکتریکی به نوسان در می‌آید، انرژی به شکل موج الکترومغناطیسی در هوا پیش می رود. به طور معمول در فرستنده ها از یک تقویت کننده برای افزایش شدت انرژی الکترومغناطیسی و همچنین یک آنتن برای انتشار امواج در هوا استفاده می‌شود. فرآیندی که در گیرنده رادیویی رخ می‌دهد، دقیقاً برعکس فرآیندی است که در فرستنده می‌گذرد، یعنی امواج الکترومغناطیسی توسط یک آنتن جمع آوری و سپس به جریان الکتریکی تبدیل می‌شوند. رادار دستگاهی است که از امواج رادیویی برای کشف اهداف مختلف و یا نظارت بر شرایط استفاده می‌کند و تعیین فاصله، ساده ترین هدف رادار محسوب می‌شود. دستگاه رادار موج رادیویی تقویت شده‌ای، ارسال می‌کند و منتظر بازتاب یا انعکاس آن می‌ماند. اگر خودرو یا شیء دیگری در مسیر موج باشد، بخشی از انرژی الکترومغناطیسی را به شکل موج به دستگاه رادار باز می‌گرداند. با توجه به اینکه امواج الکترومغناطیسی با سرعت نور در هوا حرکت می‌کنند، رادار بر اساس مدت زمانی که طول می‌کشد تا سیگنال رادیویی بازتابیده به دستگاه برسد، فاصله شیء تا دستگاه را محاسبه خواهد کرد.

همچنین رادار می‌تواند بر اساس پدیده دوپلر سرعت هدف متحرک را نیز اندازه گیری نماید. وقتی خودرو در معرض امواج رادار قرار می‌گیرد، اگر به دوربین نزدیک شود، فرکانس امواج برگشتی تشدید می‌شود و اگر از آن دور شود، فرکانس امواج انعکاسی کاهش خواهد یافت. در سالهای اخیر برخی از دستگاههای کنترل سرعت به جای امواج رادیویی بر اساس اشعه لیزر کار میکنند و عنصر اساسی در این دوربین، لیدار یا نور متمرکز لیزر است. لیدار هم مثل رادار با محاسبه زمان رسیدن نور مادون قرمز منعکس شده از خودرو و ضرب این عدد در سرعت نور، فاصله خودرو تا دستگاه را محاسبه می‌کند، اما برای محاسبه سرعت خودرو، رگباری از لیزر مادون قرمز را در زمانی بسیار کوتاه به سوی خودروی در حال حرکت روانه می‌کند تا مجموعه‌های از فواصل بین خودرو تا دستگاه را به دست آورد. سپس این سیستم با مقایسه فواصل مختلف می‌تواند سرعت خودرو را محاسبه نماید. لیدار در مدت کمتر از نیم ثانیه حدود چند صد نمونه فاصله تهیه می‌کند، لذا دقت محاسبه آن بی نهایت زیاد است. دوربین‌های لیزری یا لیدار هم مانند دوربین‌های راداری می‌تواند دستی، قابل حمل و یا قابل نصب در بزرگراه ها و جاده ها باشد. در نمونه های دوربین خودکار، اشعه لیزر تحت زاویه‌ای تابیده می‌شود تا تمام عرض بزرگراه را پوشش دهد. پس از آنکه راننده‌ای خاطی تشخیص داده شد، دوربین عکس کوچکی می‌اندازد تا تصویر پلاک خودرو را ثبت کند. اخیراً رانندگان خاطی با استفاده از صفحه های حساس به نور از مکان دوربینهای پلیس آگاه می‌شوند و یا با پوشاندن پلاک خودرو با ماده ای پلاستیکی، میزان بازتابندگی در برابر نور را کاهش می‌دهند تا عملکرد این دوربین‌ها را مختل نموده و از چنگ قانون فرار کنند. همچنین استفاده از لامپهای ال ای دی نیز از پیشرفته ترین روش آنها برای فرار از دوربین‌ها می‌باشد که در این سیستم ابتدا راننده به کمک صفحه حساس به نور از وجود دوربین کنترل سرعت آگاه می‌شود و سپس با تابش اشعه نور ال ای دی به دوربین لیدار باعث کور شدن دوربین شده و باعث می‌شود تا دستگاه چیزی را ثبت نکند.

انواع دوربینهای سرعت سنج

دوربینهای سرعت سنج عموماً به سه دسته استقراری (در محل ثابت نصب می شوند)، خودرویی (که درون خودروهای پلیس نصب می شوند) و دستی (که توسط پلیس با سه پایه در کنار جاده ها مستقر می شوند) تقسیم می گردند.

1- سرعت سنجهای استقراری: دوربین‌های سرعت سنج استقراری با حسگر راداری امروزه به صورت گسترده در کشورهای صنعتی برای سنجش سرعت خودروها و ثبت تخلفات سرعت در رانندگی به کار می‌رود. مبنای کار این نوع دوربین بر اساس پدیده دوپلر است. زمانی که یک خودرو در محدوده امواج رادار سرعت سنج قرار می‌گیرد، اگر به دوربین نزدیک شود، فرکانس امواج برگشتی تشدید می‌شود و اگر از آن دور شود، فرکانس امواج برگشتی کاهش می‌یابد. دوربین راداری با استفاده از پدیده دوپلر با دقت بسیار بالا سرعت خودروها را تعیین می‌کند. محل استقرار دوربین‌های سرعت سنج استقراری جهت ثبت تخلفات سرعت، عاملی مؤثر در کاهش تصادفات جاده ای محسوب می‌شود. بهترین بازدهی جهت ثبت تخلفات، توسط نصب یک دوربین استقراری راداری در هر10 کیلومتر فراهم می‌گردد. سرعت سنجهای استقراری با سه تکنولوژی راداری، لوپ و لیزر استفاده می‌شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. البته تکنولوژی لیزر اخیراً در ساخت سرعت سنجها استفاده شده، ولی هنوز در سرعت سنجهای استقراری باعث اشتباه فاحش در کنترل سرعت می‌شود. حتی شرکت‌های محدودی سرعت سنجهای لیزری پرده ای را با بازار عرضه کرده اند که فاقد استاندارد زیست محیطی بوده و از مراکز علمی- پژوهشی معتبر جهانی تأییدیه دقت تعیین سرعت را دریافت ننموده است. این سرعت سنج هنوز در مرحله بروشورها و سایتهای تبلیغاتی هستند و ممکن است هرگز مورد تأیید قرار نگیرند.

1.1- سرعت سنج استقراری راداری نسل سوم: از سال 2004 نسل سوم دوربینهای راداری استقراری عرضه شدند. دوربین‌های نسل اول و دوم تنها زمانی عمل می‌کنند که فقط یک خودرو در محدوده دید لنز دوربین قرار داشته باشد؛ از این رو، زمانی که بیش از یک خودرو در خطوط مختلف در میدان دید لنز دوربین قرار گیرند، دوربین قادر به تعیین خودروهای متخلف نمی‌باشد. همچنین توان خروجی دوربین‌های نسل اول و دوم حداقل 20 وات بود که با قوانین جدید زیست محیطی مطابقت ندارد و سلامتی شهروندان را تهدید می‌کند، چرا که حداکثر توان خروجی مجاز دوربین‌های کنترل سرعت 10 وات است. با ارائه دوربین‌های نسل سوم مولتی لاین تمام مشکلات سامانه های نسل اول و دوم برطرف شده است، چون توان خروجی آن حداکثر 10 وات است که از نظر مقررات زیست محیطی مورد تأیید است، از طرف دیگر، سرعت کلیه خودروها در خطوط مختلف در میدان دید دوربین می‌باشند و خطای اندازه گیری حداکثر 1% است. با توجه به اینکه این دوربین سرعت کلیه خودروها در همه خطوط بزرگراه را در لحظات مختلف اندازه گیری می‌کند، دوربین نسل سوم، هم سرعت متوسط ترافیک را اندازه گیری می‌کند و هم ترددشمار دارد و هم به صورت آنلاین تخلیه اطلاعات را انجام می‌دهد. دوربین‌های سرعت سنج استقراری راداری نسل سوم با استفاده از سیستم تکنولوژی پردازش تصویر و اطلاعات سازگار است. دوربین استقراری راداری ثبت تخلفات سرعت نسل سوم، تنها تکنولوژی مورد تأیید کشورهای صنعتی و اتحادیه اروپا برای کنترل سرعت و صدور برگه جریمه در بزرگراه ها و جاده های پر تردد است. مطابق استانداردهای سازمان ملل، دوربین‌های ثبت تخلفات سرعت باید دارای مشخصات فنی ذیل باشند:

- دوربین باید از نوع راداری بوده و در باندهای فرکانس 24 تا 36 گیگا هرتز قرار داشته باشد.

- دوربین نسل سوم مولتی لاین  و آنلاین باشد.

- توان خروجی رادار حداکثر 10 وات باشد، چون مقدار توان بیشتر از این مقدار می تواند خطرآفرین باشد.

- دارای پورتهای مختلف خروجی و ورودی باشد، مانند باند پهنای وسیع برای اتصال به فیبرنوری، ماهواره و پورتهای باند پهنای باریک برای اتصال بهGPRS ، G و 3G که به صورت دوطرفه فراهم شده باشد.

- امکان ایجاد ایستگاه محلی فراهم شده باشد.

- امکانات مانیتورینگ و محاسبه تردد خودروها، سرعت متوسط خودروها، هشدار سرعت‌های خطرآفرین و اعلام خودروهای تحت تعقیب و سرقتی در سیستم فراهم شده باشد.

- امکان محاسبه فاصله بین خودروها با توجه به سرعت و سنگینی ترافیک پیش بینی شده باشد.

دوربين‌های كنترل سرعت و نحوه عملكرد آن‌ها

2.1- سرعت سنج لوپی: در این نوع دوربین کنترل سرعت، یکی از اصول الکترودینامیک به نام القای الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این ترتیب که تغییر در میدان مغناطیسی، منجر به القای جریان در مدار می‌شود. برای همین یک حلقه لوپ در کف خیابان تعبیه می‌گردد که در آن جریان الکتریسیته برقرار است و با عبور خودرو از بالای این لوپ، خاصیت مغناطیسی محیط تغییر نموده و به این ترتیب، شدت میدان مغناطیسی نیز تغییر می‌یابد. این تغییر میدان باعث القای جریان در لوپ می‌شود و شدت این جریان توسط یک آمپرسنج و سنسور اندازه گیری می‌شود که سرعت خودرو توسط تغییرات جریان اندازه گیری می‌شود و اگر این سرعت از حد سرعت مجاز بیشتر باشد، دوربین هوشمند، تصویر خودرو و پلاک آن را ثبت می‌کند. معمولاً در مسیرهای شهری از دوربین‌های لوپی استفاده می‌شود. برای کاربرد این نوع دوربین‌ها باید ابتدا کف بزرگراه یا جاده کنده شده و سنسورهای مغناطیسی کار گذاشته شوند. خروجی این سنسورها به دوربین و کنترلر نصب می‌شود. بکارگیری این سیستم به دلیل عملیات کندن آسفالت جاده و تعمیرات و نگهداری دشوار سنسورها، مشکلات جابجایی، امروزه تنها در موارد خاص مانند کنترل چراغ‌های راهنمایی و رانندگی و پارکینگ‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا قبل از ورود دوربین‌های راداری نسل سوم، در مسیرهای پرتردد از تکنولوژی لوپ استفاده می‌شد و بعدها با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از این نوع سنسورها منسوخ شده است. سرعت سنجهای لوپی توانایی تشخیص سرعت‌های بالا را را ندارند و از این رو در بزرگراهها غیر قابل استفاده هستند.

دوربين‌های كنترل سرعت و نحوه عملكرد آن‌ها

3.1- سرعت سنج ویدئویی: سرعت سنجهای ویدئویی به دو گروه نور مرئی و نور نامرئی یا مادون قرمز  تقسیم شده‌اند. اساس کار سرعت سنجهای ویدئویی، بر مبنای عکسبرداری متوالی است. این نوع دوربین که در نوع خود بسیار کارآمد می‌باشد، از دو یا چند دوربین ویدئویی متصل به هم تشکیل شده که در فواصل معین نصب گردیده‌اند. سیستم مذکور به این صورت عمل می‌کند که اولین دوربین با خواندن پلاک تمام خودروهای عبوری، زمان عبور آنها از جلوی دوربین را به صورت موقت در حافظه خود ذخیره می‌کند. پس از رسیدن خودرو به دوربین دوم، با توجه به زمان رسیدن خودرو و همچنین فاصله بین دو دوربین که از قبل مشخص است، سرعت متوسط خودرو با فرمول مسافت تقسیم بر زمان محاسبه می‌گردد و در صورت غیرمجاز بودن سرعت، دوربین دوم دستور گرفتن عکس خودرو را صادر می‌کند.

فاصله بین دو دوربین با توجه به شرایط، می‌تواند از 200 متر تا چند کیلومتر متغیر باشد. با استفاده از این سیستم، ترفند کاهش سرعت قبل از رسیدن به دوربین‌ها و افزایش دوباره سرعت بعد از عبور از دوربین بی اثر خواهد ماند، چرا که این سیستم، سرعت متوسط خودرو در طول مسیر را محاسبه می‌نماید. از کاربردهای دیگر این سیستم، ذخیره تصاویر در میدان دید دوربین می‌باشد که با بازبینی دوباره آنها می‌توان انواع تخلفات خودروها مانند سبقت غیر مجاز، عدم رعایت فاصله مجاز با خودروی جلویی، عملیات نمایشی و مانورهای خطرناک با خودرو و حتی تغییر سرعت متناوب را تشخیص داد. هر کدام از انواع دوربین‌ها مشکلات تکنولوژیکی خاص خود را دارد. اندازه گیری دقیق سرعت با نور مرئی، در صبح و شب که گروهی از خودروها با چراغهای روشن، گروهی با چراغهای نیمه روشن و برخی با چراغهای خاموش حرکت می‌کنند، دچار مشکل می‌شوند. همچنین زمانی که هوا مه آلود، غبارآلود، بارانی می‌باشد و یا دود اگزوز خودروها در هوا وجود دارد، عملکرد این نوع دوربین، دقیق نیست و دچار خطای محاسباتی می‌شود که صدور ورقه جریمه را عملاً غیرممکن می‌سازد. سرعت سنجهای ویدئویی قادر به تشخیص سرعتهای بالا نیستند و انعکاس نور و حرارت برای هر دو گروه مشکل ایجاد می‌کند. هر دو نوع مرئی و نامرئی، باید ابتدا عکسبرداری کرده و سپس تعیین سرعت نمایند. در حالی که در سرعت سنجهای راداری ابتدا سرعت تعیین می‌شود و در صورت تخلف از سرعت مجاز، عکسبرداری انجام می‌شود که عملاً خطای عکسبرداری و پردازش تصویر در محاسبات نقش ندارد. سرعت سنجهای ویدئویی دارای مشکلات فنی متعددی هستند، به عنوان مثال، بستن تار عنکبوت در جلوی دوربین ویدئویی و یا دود متصاعد از اگزوز خودروها باعث بروز خطای محاسبات سرعت می‌گردند. به دلایل یاد شده، سرعت سنجهای ویدیویی تنها برای تعیین سرعت متوسط، ترافیک شماری و اطلاعات مدیریتی قابل استفاده می‌باشند. مشکل اساسی سرعت سنجهای ویدئویی با نور مرئی و نامرئی، تغییرات سریع و ناگهانی غلظت و شفافیت هواست که در فاصله زمان برداشت فریمهای متوالی به وجود می‌آید. تشخیص سرعت بر مبنای محاسبه تغییرات ابعاد هندسی خودرو، اندازه پلاک خودرو و اندازه شماره های روی پلاک، در فاصله زمان فریمهای متوالی تعیین می‌گردد. بنا به اصول فیزیک این امکان وجود دارد که خودرویی که با سرعت 70 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، سرعت سنج ویدئویی با خطای محاسباتی، عکس آن را با 200 کیلومتر در ساعت بگیرد. در کشورهای اتحادیه اروپا استفاده از دوربین سرعت سنج ویدئویی برای تعیین سرعت و صدور برگه جریمه ممنوع است. این نوع دوربین‌ها برای کنترل عبور و مرور خودروها در محدوده طرح ترافیک به کار می روند. همچنین در حال حاضر در مسیر اتوبان کرج- قزوین از سرعت سنج ویدئویی مادون قرمز استفاده گردیده است.

دوربين‌های كنترل سرعت و نحوه عملكرد آن‌ها

2- سرعت سنجهای خودرویی: سرعت سنجهای خودرویی همان دوربین‌هایی هستند که در خودروهای پلیس کار گذاشته می‌شوند و برای تشخیص سرعت خودروهای جلویی به کار می‌رود. دوربین‌های متداول خودرویی از نوع راداری می‌باشند. سرعت سنجهای راداری برای مسیرهای خلوت و جاده ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که مثلاً یک خودرو در جلوی یک ماشین پلیس در حال حرکت یا فرار باشد و سرعت خودرو را تخمین بزند.

3- سرعت سنجهای دستی: سرعت سنجهای دستی معمولاً توسط پلیس در کنار جاده ها کار گذاشته می‌شود و یا از داخل خودروی پلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد که بی حرکت در کنار بزرگراه ایستاده باشد. استفاده از سرعت سنجهای دستی راداری بسیار ساده است، در حالی که کاربرد سرعت سنجهای دستی لیزری، به تمرکز و دقت خاصی نیاز دارد. استفاده از سرعت سنجهای لیزری در کنار بزرگراهها برای اپراتورها بسیار خطرآفرین است و از این رو، کشورهای صنعتی با این موضوع کاملاً محتاطانه برخورد می‌کنند. دوربین‌های سرعت سنج دستی در شب کارایی لازم را ندارند. سرعت سنج دستی در دو نوع لیزری و راداری وجود دارد.

1.3- سرعت سنجهای دستی راداری: سرعت سنجهای راداری دستی معمولاً برای کنترل سرعت خودروها در مسیرهای کم تردد مانند بزرگراهها و جاده های بیابانی استفاده می‌شوند، ولی در خیابانها و مسیرهای پرتردد، برای تعیین سرعت غیرمجاز در مجموعه خودروهای نزدیک شونده و یا دور شونده کاربرد دارند. اصول کار این دوربین‌ها نیز همانند دوربین‌های استقراری، بر مبنای پدیده دوپلر است. پلیس راهنمایی و رانندگی باید هم به سرعت سنجهای راداری و هم به سرعت سنجهای لیزری مجهز باشند. سیستم راداری به اپراتور کمک می‌کند که به راحتی، خودروهایی که با سرعت غیرمجاز حرکت می‌کنند را مشخص نماید و توسط سیستم لیزری، می تواند خودروی متخلف را از میان گروهی از خودروها مشخص کند. تجهیز گشتی های پلیس به هر دو نوع دوربین،علاوه بر افزایش بازدهی، ایمنی اپراتورهای کنار جاده را افزایش می‌دهد.

2.3- سرعت سنجهای دستی لیزری: اکثر دوربین‌های نصب شده توسط پلیس در جاده های ایران، از این نوع می‌باشند که ساخت کشور آلمان و یا ساخت کمپانی ساژم فرانسه هستند. از آنجا که در عملکرد دوربین‌های راداری، به دلیل وجود انواع مختلف امواج رادیویی در سطح زمین، امکان اختلال وجود دارد، لذا دوربین‌های لیزری به عنوان جایگزینی مناسب برای دوربین‌های راداری محسوب می‌شوند. اساس کار دوربین راداری بر مبنای انعکاس امواج رادیویی است، ولی در دوربین‌های لیزری به جای امواج رادیویی از امواج مادون قرمز استفاده می‌شود. سنسور لیزری، اطلاعات سرعت هر جسم متحرکی، همانند یک پرنده را که در میدان دیدش قرار بگیرد، ضبط می‌کند و در صورت غیرمجاز بودن سرعتش، دستور عکس گرفتن را به دوربین صادر می‌کند. سرعت سنج لیزری بیشتر برای کنترل کردن سرعت یک خودرو که در میان تعداد دیگری خودرو حرکت می‌کند، استفاده می‌شود. به همین جهت، سرعت سنج دستی لیزری برای کنترل سرعت به صورت دستی در مسیرهای پرتردد و خیابانهای شلوغ به کار می‌رود. با توجه به اینکه این دوربین خطراتی برای اپراتورها دارد، نباید در بزرگراه های کم تردد که سرعت خودروها بالا است، مورد استفاده قرار گیرد. اصول کار سرعت سنج لیزری، برمبنای تشخیص فاصله زمانی بین دو بازگشت متوالی اشعه های لیزری توسط سنسورها می‌باشد، به همین علت، لازم است محل تابش لیزر همیشه ثابت باشد، در غیر اینصورت خطا در محاسبه سرعت پیش خواهد آمد. اپراتور باید آموزش‌های لازم جهت استفاده از این دوربین را ببیند. یکی از مشکلات فنی این سنسورها این است که با بهره گیری از پوششهای نامرئی خاص، دچار مشکل می‌شوند. اپراتورهای سرعت سنجهای لیزری باید با اصول کار لیزر آشنا باشند. اپراتورها باید به مشکلات کنترلی رانندگان در سرعتهای بالا توجه داشته باشند، چون در سرعتهای بالاتر از 120 کیلومتر حتی تا فاصله 100 متری، کنترل خودرو در دست راننده نیست و این می‌تواند برای اپراتورها خطرناک باشد. تا به حال در اثر بی احتیاطی، تعداد زیادی اپراتور دوربینهای دستی لیزری جان خود را از دست داده اند.

دوربين‌های كنترل سرعت و نحوه عملكرد آن‌ها

 favorite_border 17
loyalty 

خیلی ممنون مطالب بسیار جامع و کاربردی بودند فقط ای کاش منابع رو هم ذکر می کردین


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade فیلم تست و بررسی پیکاپ جک t8 کرمان موتور
grade فیلم تست و بررسی فیدلیتی بهمن خودرو
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری XSE هیبریدی 2021
grade با کاربردی‌ترین گجت هوشمند خودرو آشنا شوید
grade ارزان‌تر از پراید؛ پیشنهاد توسعۀ یک الگوی مفهومی به خودروسازان داخلی
grade ساخت باتری خودروی برقی که ده دقیقه‌ای شارژ می‌شود
grade منصوری همیشه آماده رونمایی از قدرتمندترین‌ها است
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade جنسیس GV60 هاچبک لوکس به سبک هیوندای
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade رونمایی مپنا از اتوبوس برقی ایرانی در مشهد
grade تست رانندگی بی ام و M340i مدل 2020
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade بی ام و M5 CS مدل 2022
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade مهلت ثبت‌نام پیش‌فروش ایران‌خودرو تمدید شد
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade لامبورگینی و شیائومی خودروی کارتینگ الکتریکی می‌سازند
grade برای تعویض پلاک خودرو چه مدارکی لازم است؟
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade تدوین دستورالعمل ممنوعیت کامل تردد توسط پلیس
grade افت 60 درصدی صادرات خودروسازان
grade تعویق زمان فروش خودرو فیدلیتی بهمن موتور
grade تعطیلات تابستانی خودروسازان آغاز شد
grade ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص
grade سرمایه گذاری عربستان در پاگانی ایتالیا
grade 140 هزار خودرو انبار شده است
grade تانگ به کارمانیا رسید
grade ماجرای بیمه‌نامه‌هایی که پس از تحویل خودرو صادر می‌شود!
grade انحصاری جدید از جنس قطعه‌سازی؟
grade سرمایه‌گذاری مشترک پورشه و شرکت آلمانی برای ساخت باتری خودروهای برقی
grade نبض واقعی تولید خودرو کند شد
grade طرح جدید پیش فروش محصولات زامیاد بدون محدودیت
grade خودروهای لوکسی که قاچاقی تردد می‌کنند
grade نمایش گربه های چینی در آلمان/ "اورا" در اندیشه حضور در بازارهای اروپایی
grade شروط وزیر پیشنهادی صمت برای واردات خودرو
grade هدف‌گذاری در 3 شاخص کیفیت‌، فروش و خدمات پس از فروش
grade قیمت خودرو قرنطینه را شکست
grade سفری خاطره‌انگیز به کیش با اجاره خودرو
grade شیفت واردکنندگان خودرو به تولید
grade 10 خودروی برقی با بیشترین پیمایش
grade مرسدس بنز تمام برقی می شود!
grade مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است و زندان دارد
grade وعده عرضه خودروهای جدید از سوی دو خودروساز بزرگ
grade ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست
grade انتشار لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای تولید داخل
grade محصول جدید چانگان به دنبال کسب جایگاه تسلا
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade تحول در شیوه نام‌گذاری خودرو
grade پرفروش ترین خودروها در ایران و دنیا کدامند
grade قیمت انواع محصولات ایران خودرو در تیرماه 1400 اعلام شد
grade مرحله جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 1400
grade ایران خودرو فروش اقساطی ندارد
grade اطلاعیه ناجا در خصوص خرید و فروش وکالتنامه ای خودرو
grade استارت حذف قرعه‌کشی
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade بازگشت لامبورگینی کانتاچ بعد از 30 سال!
grade طرح ساماندهی واردات خودرو در مجلس تصویب شد
grade چگونگی ارزش‌گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات
grade جدیدترین رده بندی کامیون های تولید داخل اعلام شد
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade آغاز مرحله جدید فروش پیکاپ فوتون با تخفیف ویژه
grade صف عجیب و غریب لندکروز!
grade لوسید ایر دوربرد ترین خودرو برقی جهان و رقیب تسلا
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade شرایط فروش جک S5 اتوماتیک ویژه خرداد 1400
grade مکانی مخفی برای بوگاتی شیرون
grade رونمایی از نخستین نمونه تارای تمام برقی تا پایان سال/ تکمیل نرم افزار تحلیل تست تصادف عابر پیاده
grade برخی محدودیت‌ها از ثبت نام سایپا و ایران خودرو حذف می‌شود
grade ثبت نام خودرو فیدلیتی
grade آغاز طرح جدید برخورد با سرعت غیر مجاز در تهران؛ رانندگان متخلف چگونه شناسایی شده و چه سرنوشتی در انتظارشان است/ کدام خودروها در چه اتوبان هایی بیشترین تخلف را مرتکب می شوند؟
grade فروش قطعات استوک ممنوع است
grade ایرادات مجلس به برنامه‌های خودرویی وزیر پیشنهادی صمت
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو - تیر 1400
grade رشد 9.5 درصدی تولید خودرو در بهار 1400
grade ممنوعیت تردد تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد
grade تفاوت جریمه اعلامی با میزان درج شده در پیامک!
grade قیمت قطعی دو خودرو BYD تانگ و F3 در ایران مشخص شد
grade تولید خودروهای ناقص با وجود شعار ساخت داخل!
grade اعلام شرایط فروش وانت کارا و کاپرا 2 + قیمت
grade اطلاعیه پلیس درباره جریمه 1 میلیون تومانی خودروهای غیربومی
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade هشدار در مورد فروش دعوتنامه‌های جعلی خودرو
grade طرح سرویس تابستانه خودروهای هیوندای در ایران
grade نامه رئیس سازمان بورس احتمال بورسی شدن خودرو را بیشتر کرد
grade رکوردشکنی «یوآن» در خودروسازی ایران
grade عملیات نابودسازی خودروهای لوکس قاچاق در فیلیپین
grade لغو طرح ترافیک و تعطیلی مراکز معاینه فنی تا 30 مرداد
grade دعوای برگ سبز خودرو دوباره بالا گرفت؛‌ تهدید مجموعه‌های دستگاه قضائی توسط کانون سردفتران!
grade بحران تراشه به خودروسازی ایران هم رسید
grade فروختن لندکروز 2022 ممنوع شد!
grade اصیل ژاپنی؛ افتخار کمپانی نیسان و یک تریم اختصاصی محدود به 100 دستگاه
grade احتمال کاهش 50 تا 80 درصدی قیمت خودروهای وارداتی
grade وزارت صمت اهداف کیفی صنعت خودرو را ابلاغ کرد
grade خودروی موفق آمریکایی و حضور یک مدل جدید در بازار جهانی/ فیستا 2022 با تغییرات جدید و پیشرانه کوچک!
grade ایران‌خودرو برای نوسازی تاکسی‌ها اعلام آمادگی کرد
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade مرسدس بنز S680 گارد مدل 2022؛ فرمول لوکس و فناناپذیر آلمانی برای مشتریان خاص
grade ب‌ ام‌ و "آی ویژن سرکیولار"؛ خودرویی که 100 درصد قابل بازیافت است!
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade طرح جدید پیش فروش سایپا بدون محدودیت و قرعه کشی
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade مرسدس بنز c کلاس 2022 در نمایشگاه مونیخ؛ خودرویی با قابلیت آفرود در ابعاد جمع و جور!
grade تصویب آیین‌نامه اجرایی تعیین سن فرسودگی خودروها
grade نامه نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت گذاران خودرو
grade مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟
grade طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شد
grade مرسدس بنز جدید ضدگلوله، مقاوم در برابر نارنجک و مسلسل
grade زیاد روشن بودن خودرو در حال خلاص به موتور لطمه میزند؟
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی بهمن موتور در دوازدهم مرداد ماه
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خرداد 1400
grade ایران خودرو و سایپا فعلا مجوز اجرای فروش فوری را ندارند
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو مرحله هجدهم
grade واردات خودرو انحصاری خواهد شد؟
grade فروش فوق‌العاده سه محصول ایران خودرو از 21 شهریورماه/ پخش زنده قرعه‌کشی روز چهارشنبه
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade کدام خودروها در صف رونمایی هستند؟
grade لغو مجوز تردد خودروهای شخصی در تعطیلات پیش رو/جریمه ها دو برابر می شوند
grade ادارات تهران و البرز از فردا تا یکشنبه هفته‌آینده تعطیل شد
grade مرز بین رویا و واقعیت در تولید خودروی ارزان
grade با پلتفرم جدید MEB-Small فولکس واگن آشنا شوید
grade شاخص «معاینه فنی» برای سن فرسودگی قابل اطمینان نیست
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade درآمد 70 هزار میلیارد تومانی واسطه‌ها از قیمت‌گذاری دستوری خودرو
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade احتمال افزایش 15 درصدی قیمت لاستیک
grade حجم تقاضاهای کاذب خودرو زمینه‌ساز رانت 120 هزار میلیارد تومانی
grade تولید اولین بی ‌ام ‌و هیدروژنی
grade پیشنهاد گمرک برای حل مشکل فهرست ارزش خودرو‌های خارجی
grade آغاز اجرای تعهدات ایران خودرو تارا ظرف چند روز آینده
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade بوگاتی چهل دستگاه مدل بولید تولید خواهد کرد
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade طرح ساماندهی صنعت خودرو به کمیسیون صنایع ارجاع شد
grade بلاتکلیفی بازار خودرو در روزهای پایانی دولت!
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade معرفی بدفروش ترین خودروهای بازار ایران
grade دنده عقب خودروسازان در جاده عرضه
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade طرح تابستانی "خدمات مطمئن هیوندای با  "KTL آغاز می شود
grade رشد تورم فصلی و سالانه خودرو
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade برترین خودروهای 2021
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade رشد تولید بهاری خودروسازان خصوصی
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade خودروسازان به مدت 4 روز تعطیل شدند
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade توقف فروش فوق العاده خودروسازان
grade چند نرخی بودن لاستیک‌ خودرو در بازار
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade آغاز طرح فروش فوری محصولات ایران خودرو - تیر 1400
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade سایپا آریا و سایپا اطلس تا پایان سال به بازار می‌ آیند
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade فروش خودروسازها اوج گرفت
grade دلایل کم شدن آب رادیاتور
grade لوازم یدکی پراید
grade شرایط جدید فروش محصولات کرمان موتور اعلام شد
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو
grade تولید بالغ بر 9000 خودرو ناقص در بهار امسال
grade مراکز تعویض پلاک دوشنبه و سه‌شنبه باز است
grade محصولات ایرانخودرو بروز رسانی می‌ شوند
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade طرح جدید فروش فوری و پیش فروش خودرو کوییک R - تیر 1400
grade پیشنهادات خودروسازان برای قیمت‌گذاری محصولات خود
grade هیوندای آیونیک 5 روبوتاکسی به زودی عرضه می شود
grade رونمایی از تیگارد x35
grade رخ نمایی مرسدس بنز EQE در نمایشگاه مونیخ/سدانی شیک با 288 اسب بخار قدرت
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade راهنمای خرید خودرو کارکرده
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade رکود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد...
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی در پنجم مرداد ماه
grade قطعات یدکی محصولات کرمان موتور را اینترنتی بخرید
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade فروش فوق العاده خودروسازان متوقف شده است
grade همکاری رنو و جیلی
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی منتشر شد
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade اعلام طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو - تیر 1400 (مرحله دوم)
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade بلاتکلیفی 2249 خودرو در گمرک
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade تیگوان 2022؛ یکی از پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن با تریم پرچمدار 38 هزار دلاری
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade چهره جدید تویوتا تاندرا لو رفت
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade از حرف تا عمل داخلی‌سازی در خصوصی‌ها
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade اینفینیتی QX60؛ معیاری برای کیفیت در کلاس شاسی بلند
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401