تجربه رانندگی با چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۳/۱۰ ۱۲:۱۴:۱۳ 0

خودروی Kyburz eRod در حقیقت نسخه سوئیسی و برقی خودروی Caterham Seven انگلیسی است، چرا که از نظر ظاهری شباهت زیادی به آن دارد.

اخیرا شرکتهای متعددی به تولید خودروهای اسپرت برقی، اسکوترهای برقی و دوچرخه‌های موتوردار پرداخته‌اند. شرکت Kyburz AG کارخانه کوچکی در شهر فراین اشتین در چند کیلومتری شمال شهر زرویخ سوئیس است که نیم ساعت با فرودگاه زوریخ فاصله دارد. این شرکت در ابتدا فعالیت خود را با تولید سه چرخه‌ها و اسکوترهای برقی آغاز کرد و مشهورترین محصول آن سه چرخه الکتریکی DXP است که توسط اداره ملی پست سوییس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اواخر سال 2015 یک خودروی چهارچرخه اسپرت الکتریکی با نام eRod را تولید نمود. بنابراین تصمیم گرفتیم به شهر زوریخ سفری داشته باشیم و با رانندگی در پشت فرمان خودروی Kyburz eRod آن را مورد تست رانندگی قرار دهیم.

خودروی چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

مارتین کایبرز در سال 1991 شرکت خود را تاسیس نمود و از همان ابتدا اسکوترهای برقی برای افراد مسن و پیر تولید می‌کرد تا بتوانند به راحتی مسیر خود را طی کنند. بعدها او مدل اولیه سه چرخه برقی DXP را طراحی کرد و پس از اینکه این سه چرخه توسط اداره پست برای حمل محموله‌های پستی مورد تایید قرار گرفت، به تدریج شرکت او رشد نمود و کارکنان شرکت از 15 نفر به 80 نفر افزایش یافتند. روند پیشرفت شرکت به نحوی بود که مارتین یک نوع چهارچرخه برقی برای اداره پست کشور آلمان و یک نوع خودروی برقی برای اداره پست کشور استرالیا طراحی نمود. البته مشتریانی برای اسکوترهای سه چرخه و چهارچرخه برقی این شرکت نیز وجود داشت که بدون سقف و با سقف طراحی شده بودند. در سال 2015 کایبرز خودروی چهارچرخه الکتریکی eRod را طراحی کرد که در نوع خود یک هیولای خشن محسوب می‌شود، چرا که ظاهر این خودرو ترکیبی از دو خودروی تسلا مدل اس و هوندا پروجکت 2&4 است. سه نسخه متفاوت بیسیک،فان و ریس از این خودرو ارائه خواهد شد. نسخه Basic این خودرو به یک موتور الکتریکی 45 کیلوواتی و یک باتری 18 کیلووات ساعتی مجهز است که قدرتی معادل 60 اسب بخار و گشتاوری برابر با 140 نیوتن متر ایجاد می‌نماید و خودرو را به حداکثر سرعت 120 کیلومتر در ساعت می‌رساند و امکان طی مسافت 70 کیلومتر را برای آن فراهم می نماید. نسخه Fun به یک باتری 17.1 کیلووات ساعتی مجهز شده است که امکان طی مسافت 130 کیلومتر را با حداکثر سرعت 120 کیلومتر در ساعت فراهم می کند. نسخه اسپرت Race به یک موتور الکتریکی 150 کیلوواتی تجهیز شده است که قدرت 201 اسب بخار و گشتاور 305 نیوتن متر را تولید می کند و شتاب صفر تا صد 5.7 ثانیه را برای خودرو تامین می‌کند. یک باتری 39 کیلووات ساعتی توانایی طی مسافتی معادل 220 کیلومتر را با حداکثر سرعت 140 کیلومتر در ساعت فراهم نموده است. نسخه Fun این خودرو 32000 یورو معادل 36000 دلار است که در صورت سفارش آن به صورت بسته بندی شده، 10000 دلار از قیمت آن کاسته خواهد شد، ولی باید خودتان آن را سر هم بندی کنید که مطمئنا مونتاژ خودرو کار هر کسی نیست. این در حالی است که نسخه Race این خودرو دارای قیمت باور نکردنی 97500 یورو معادل 108000 دلار است، معادل قیمت یک بی.ام.و 750Li مدل 2018 و یا یک مرسدس بنز S550 مدل 2018 !!!!! واقعا باور کردنی نیست!

خودروی چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

 البته نسخه مورد تست ما مدل Basic این خودرو است که آن را در خارج از محیط کارخانه Kyburz مورد تست رانندگی قرار داده ایم. سوار شدن به eRod بسیار ساده است، چون هیچ در یا پنجره ای در این خودرو وجود ندارد. صندلی‌های اسپرت برند مشهور OMP بر روی شاسی فولادی خودرو قرار گرفته‌‌اند و کمربندهای ایمنی چهارنقطه‌ای ایمنی سرنشینان را فراهم می‌نمایند. برخلاف اینکه بدنه خودرو کوچک است و ارتفاع آن کم است، ولی در پشت فرمان آن احساس می‌کنید که فضای کافی در کابین خودرو تعبیه شده است و حتی نویسنده مطلب با قد دو متر به راحتی در صندلی خود جای گرفته است. فرمان کوچک راننده با روکش جیر پوشانده شده و از آنجا که درب موتور ارتفاع کمی دارد، میدان دید مناسبی برای راننده فراهم نموده است و به دلیل عدم وجود گلگیر، چرخها و سیستم تعلیق جلو کاملا در دید راننده قرار دارند. البته با توجه به اینکه کشور سوییس در فصل زمستان بسیار سرد است، رانندگی با یک خودروی بدون سقف و حتی فاقد شیشه جلو، به هیچ وجه لذتبخش به نظر نمی‌رسد.

خودروی چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

اگر چه محدودیت دیگری در پشت فرمان خودرو مطرح است و آن این است که در زمان پیچیدن، راننده به هیچ وجه نباید دستان خود را از موقعیت ساعت 3 و 9 فرمان خودرو تغییر دهد. چرا که در هنگام رانندگی در جاده بادی داخل جنگل، تا زمانی که مسیر مستقیم را طی می کردم، مشکلی نبود و فرمان با وجود سرعت بالای خودرو، به هیچ وجه ایراد هندلینگ و فرمان پذیری نداشت، ولی زمانی که می خواستم دور بزنم، چرخش فرمان با مشکل مواجه شد و هندلینگ نامناسب خودرو من را در مضیقه گذاشت. حتی با وجود لاستیکهای زمستانی، تعادل شاسی خودرو در هنگام پیچیدن به هم می خورد و قسمت عقب خودرو با تکان شدیدی مواجه می شود و از مسیر لیز می خورد. همچنین عملکرد پدال ترمز گاهی با تأخیر همراه است و برای متوقف کردن خودرو، باید فشار زیادی را به پدال ترمز وارد نمود. البته سیستم بازیافت نیروی ترمز به توقف خودرو کمک می کند. ولی با وجود این نقطه ضعف، رانندگی با این خودرو لذت بخش بوده و احساس راحتی را به راننده القاء می نماید. با موتور 60 اسب بخاری و وزن 600 کیلوگرمی نسخه Basic خودروی برقی eRod شتاب و سرعت آن به حدی نیست که در یک مسیر مستقیم احساس یک خودروی اسپرت را داشته باشید، بنابراین شما در کل مسیر می توانید پدال گاز را تا انتها فشار دهید. البته در مناطق شهری، فضای مناسبی برای استفاده از حداکثر قدرت خودرو وجود ندارد، ولی خودروی Kyburz بدون موتور احتراق داخلی، بین عملکرد و لذت رانندگی تعادل مناسبی ایجاد کرده است. به دلیل الکتریکی بودن موتور، برای ایجاد حس رانندگی اسپرت از صدای اگزوز ساختگی استفاده شده است.

خودروی چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

مارتین کایبرز مؤسس و مدیرعامل شرکت سوئیسی Kyburz AG در خصوص ایده ساخت خودروی برقی eRod می گوید: «من مهندس الکترونیک هستم و قبلا در واحد تحقیق و توسعه یک شرکت معمولی کار می کردم، ولی این کار برای من واقعا خسته کننده و یکنواخت بود. چیزی که برای من جالب بود، انواع خودروها بودند و بیشتر به خودروهای برقی علاقه مند بودم تا اینکه به این نتیجه رسیدم که چون مهندس برق هستم، خودم به تنهایی یک خودروی الکتریکی بسازم. اولین خودرویی که ساختم یک ماشین برقی برای استفاده شخصی ام بود، بنابراین به خودرویی نیاز داشتم که سوخت زیادی مصرف نکند و رانندگی لذت بهشی نیز داشته باشد. همه چیز برای تولید این خودرو خوب پیش می رفت تا اینکه پولم تمام شد و نیاز شدیدی به پول داشتم. از همان ابتدا هدف من تولید خودروهای برقی بود، ولی به یک شرکت نیاز داشتم تا بتوانم از طریق آن پول بیشتری به دست بیاورم و هزینه پروژه های جدید خود را پرداخت نمایم. بنابراین تصمیم گرفتم شرکت خودم را تأسیس کنم».

خودروی چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod

خودروی Kyburz eRod در حقیقت نسخه سوئیسی و برقی خودروی Caterham Seven انگلیسی است، چرا که از نظر ظاهری شباهت زیادی به آن دارد. مارتین کایبرز فعلا برنامه ای برای تولید انبوه این خودرو ندارد و فعلا تنها 10 دستگاه از این خودرو را برای تست تکنولوژیهای خودروهای برقی آینده خود تولید نموده است. برنامه بعدی او تولید eRod با باتری خودروی تسلا است که باتری بسیار مناسبی برای یک خودروی برقی محسوب می‌شود. همچنین تحقیق و توسعه یک مدل eRod خودران با قابلیت رانندگی خودکار و مسیریابی هوشمند، طی همکاری Swiss School در برنامه‌های آینده شرکت Kyburz قرار دارد. همچنین یک موتور احتراق داخلی برای مشتریانی که می‌خواهند لذت بیشتری از رانندگی اسپرت ببرند، در نظر گرفته خواهد شد تا از قدرت و گشتاور بالاتری بهره‌مند شوند. تولید یک خودروی برقی از نقطه شروع، واقعا ترس آور است، ولی زمانی که شما زمان و عقل و دانش مهندسی را در اختیار داشته باشید، هر کاری ممکن خواهد شد.
در ادامه می‌توانید آلبوم تصاویر این خودرو را مشاهده کنید

 favorite_border 4
loyalty 
تصاویر مطلب
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade حضور ایران خودرو با پژو 301 در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade رهام و ساینا EV در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade آئودی Q3 اسپرت بک 2020 کوپه جذاب آلمانی معرفی شد
grade 17 حقیقت در مورد شورولت کامارو که هر علاقه‌مندی باید بداند
grade با 3 میلیون تومان محصولات جک را اقساطی و بدون بهره بخرید
grade پیکاپ تایگر با ریگان خودرو در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید حضور یافت
grade فیلم بررسی بسترن B30
grade بررسی شلبی کبرا دیتونا کوپه مدل 1960
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade پژو 207 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو؟
grade جک T8 محصول جدید کرمان موتور چه مشخصاتی دارد
grade همه چیز‌ درباره سیستم ورود بدون کلید خودرو یا ‌کیلس
grade فولکس واگن پولو GTI مدل 2018
grade شرایط فروش جک اس 5، اس 3 و جی 4 کرمان موتور با 3 میلیون تومان
grade پیکاپ جک T8 رقیب قدر آسنا در راه بازار ایران
grade جک S4 به کرمان موتور رسید
grade شرایط فروش جدید سایپا با تحویل فوری پراید 111 اعلام شد
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو اعلام شد
grade قیمت جدید پژو 207 دنده ای ویژه مرداد ماه 98
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ