با پنج تا ده میلیون چه خودرویی بخریم؟

سبقت آزاد۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۰۴:۴۰:۴۴ 0

شاید با خود بگویید که اصلا مگر 10 میلیون تومان پولی است که بتوان با آن خودرو خرید! اما به هر حال در شرایط خاصی از نظر اقتصادی به سر می‌بریم. خیلی دوست داشتیم که انتخاب‌های این بازه خودروهای منقرض شده و حتی کلاسیکی نباشند که به طرز عجیبی هنوز در حال حرکت در جاده‌های کشور هستند

شاید با خود بگویید که اصلا مگر 10 میلیون تومان پولی است که بتوان با آن خودرو خرید! اما به هر حال در شرایط خاصی از نظر اقتصادی به سر می‌بریم. خیلی دوست داشتیم که انتخاب‌های این بازه خودروهای منقرض شده و حتی کلاسیکی نباشند که به طرز عجیبی هنوز در حال حرکت در جاده‌های کشور هستند، خواسته قلبی ما این است که همیشه ملت شریف ایران مالک بهترین، جدیدترین و از همه مهم‌تر ایمن‌ترین خودروها باشند، از این رو آرزوی داریم که روزی در کمترین بازه خرید خودرو، شاهد خودروهایی باشیم که حداقل در سطح جهانی نیز به عنوان خودروهای پایه شناخته شده باشند و از حداقل‌های خاصی بهره می‌برند. اما در شرایط فعلی چه؟

وقتی کمترین میزان کسب حقوق عدد 800 هزار تومان است، برای حمل نقل یک خانواده چه پیشنهادهایی را می‌توان ارائه داد؟ شاید ارائه راهکار برای چنین شرایطی، نیاز به قرار گرفتن در آن شرایط را داشته باشد و شاید ما نتوانیم به طور دقیق این شرایط را درک کنیم اما اینکه بتوانیم در حد خودمان کمکی به زحمتکش‌ترین قشر جامعه انجام دهیم، نهایت لطف پروردگار به ما بوده است. البته در ابتدای کار باید این نکته را یادآور شویم که هیچ کدام از خودروهای معرفی شده در این متن توانایی مسافرت‌های بین شهری را ندارند و استفاده از آنها به عنوان خودروی مسافرت بسیار اشتباه و کار پرخطر است، از طرفی تعدادی از این خودروها خارج از رده‌بوده و از لحاظ میزان آلایندگی، انتخاب چندان مناسبی برای شهرهای آلوده‌ای چون تهران نیستند، اما به هر حال از بین گزینه‌های موجود هر کسی ممکن است بر اساس علاقه شخصی خود یکی را بپسندد یا حتی شاید قصد او از خرید، تنها نگه داری خودروهای کلاسیک در حال انقراض باشد. ما در سبقت آزاد با توجه به محدودیت بودجه خریداران این بازه قیمتی، سعی کردیم هزینه میانگین سالانه و البته حدودی هر خودرو یاد شده در ماه را ذکر کنیم تا خریداران به هزینه‌های پس از خرید هر خودرو، اعم از سوخت مصرفی و تعویض قطعات تا حدی واقف شوند. در پایان نیز سعی می‌کنیم به ‌راه‌حل ‌جامع‌تری ‌برای افراد کم درآمد ارائه کنیم تا در صورت عدم رضایت از تمامی گزینه‌های یاد شده، اقدام به انجام آن موارد کنند.

پراید

نخستین و شاید منطقی‌ترین انتخاب فعلی پیش روی اکثر ایرانیان، حتی برخی‌اوقات افرادی که در سطح متوسط یا حتی مرفه جامعه به سر می‌برند برای کاهش هزینه‌های خود، پراید را برای نقل‌وانتقال داخل شهر انتخاب می‌کنند. البته انتخاب خودروی پراید از نوع صفر کیلومتر در این بازه قیمتی، تنها از طریق لیزینگ و پرداخت اقساط کمر شکن امکان‌پذیر است و بحث اصلی ما انتخاب انواع دست‌دوم پراید با کارکردهای بالای 100 هزار کیلومتر است. این انتخاب دلایل بسیاری دارد که شاید مهم‌ترین آنها هزینه‌های جانبی کمتر این خودرو نسبت به دیگر محصولات تولیدی در حال حاضر کشورمان باشد؛ به گونه‌ای که اگر لیستی از تمامی قطعات استفاده شده در این خودرو تهیه و قیمت آن را با دیگر خودروهای در حال تولید مقایسه کنیم، هیچ رقیبی برای این خودرو پیدا نخواهیم کرد. اما آیا این انتخاب کاملاً بی‌حاشیه خواهد بود؟ پاسخ خیر است. خودروی پراید از زمان ورود به ایران تاکنون تغییرات زیادی در تمامی بخش‌ها داشته است؛ از بحث کاهش یا افزایش کیفیت در این سال‌ها که گذر کنیم، می‌توان گفت از لحاظ فنی تغییرات ایجاد شده، هیچ کدام به کاهش مصرف چشمگیری منتهی نشده است. حتی در آخرین پیشرانه‌های استفاده شده در این خودرو که با عنوان HP پلاس شناخته می‌شوند، توان افزایش یافته و با وجود رعایت استاندارد یورو 4، اما تغییر چندانی در مصرف سوخت رخ نداده است. از این رو ارزان‌ترین خودروی موجود در کشور را نمی‌توان به عنوان کم خرج ترین خودرو حداقل از نظر هزینه سوخت اعلام کرد. از سوی دیگر این خودرو کاربردهای غیر شخصی زیادی در ایران دارد، به این معنی که بسیاری از پرایدهایی که در محدوده قیمتی زیر 10 میلیون تومان به فروش گذاشته می‌شوند، به عنوان تاکسی در آژانس‌ها یا به صورت تاکسی شخصی استفاده می‌شده که البته این استفاده با اعمال شاقه تاکسی‌ها و البته هر روز انجام می‌گرفته است. در نهایت نیز مالک محترم تاکسی که خودروی خود را در عنفوان در خرج افتادن می‌بیند، با رندی تمام آن را به فروش می‌گذارد تا هر چه سریع‌تر از شر آن آسوده گردد و اقدام به خرید پراید بعدی خود کند.

هزینه نگهداری: ماهیانه حدود 100 هزار تومان در شرایط عادی.

پیکان

یار دیرین ایرانیان! البته در مورد این گزینه بحث زیاد است؛ از مصرف و سوخت و میزان آلایندگی گرفته تا قیمت‌های عجیبی که گاهی برای این خودرو حدودا کلاسیک انگلیسی تعیین می‌شده است. اصلی‌ترین دغدغه مالکان پیکان، گرفتن مجوز عبور و مرور و البته اخذ معاینه فنی است، چرا که از لحاظ تأمین قطعات فنی به خاطر تولید وانت پیکان تا سال گذشته و البته وانت آریسان (که از نظر فنی تشابهات زیادی با پلتفرم پیکان دارد) مشکلی نیست و تنها قطعات ظاهری این خودرو مثل مجموعه چراغ‌های عقب، مجموعه درب عقب و دیگر قطعاتی که ربطی به وانت پیکان نداشتند، دچار مشکل است. البته همین قطعات نیز به لطف تعداد بالای خودروهای اسقاط شده از این خودرو قابل تأمین است. ولی مشکل عمده این خودرو را باید در جای دیگری جستجو کرد، چرا که به دلیل مصرف سوخت بسیار بالای آن اصلاً گزینه مناسبی برای داخل شهر نیست، حتی امکان دارد به غیر از مامورین پلیس، از خود مردم نیز پیشنهاد تعویض خودرو را بشنوید. البته کاربراتوری بودن این خودرو و نیاز به تنظیم مکرر کاربراتور عامل دیگری است که باعث می‌شود این خودرو از آلایندگی بالاتری برخوردار شود، به نحوی که طبق اعلام سازمان حفاظت از محیط زیست، هر دستگاه پیکان بیست برابر خودروهای عادی و 200 برابر یک خودروی هیبریدی آلاینده تولید و همین آمار، این خودرو را به دستگاه وحشتناک تولید آلاینده بدل می‌کند.

هزینه متوسط نگهداری: ماهانه 150 هزار تومان.

پژو

نه خیر، منظور ما 405 نیست. در واقع باز هم با پیکان طرف هستیم البته پیکان با ظاهری متفاوت و در پوست پژو! پژو RD و Roa محصولاتی از ایران‌خودرو هستند که با هدفی خاص تهیه شده بودند و آن هدف لوکس‌تر کردن پیکان بود، البته در کنار آن مشتریان این خودروها از کابین پژو و تجهیزات خاصی بهره می‌بردند که در پیکان موجود نبود. از لحاظ قطعات فنی این خودرو در وضعیتی کاملاً مشابه با پیکان به سرمی‌برد ولی اگر به دنبال قطعات ظاهری این خودرو باشید و اگر حساسیت بالایی داشته باشید، کار سختی پیش رویتان. البته اگر با خلاقیت خود قصد داشته باشید پیکان خود را هرچه بیشتر به 405 شبیه کنید، باز کار سبک‌تری دارید.

هزینه نگهداری: ماهانه 150 تا هزار تومان.

ام‌وی‌ام 110

این خودرو شاید بهترین انتخاب این بازه قیمتی باشد، با توجه به عدم تولید پراید تا دو سال آینده، پیش‌بینی می‌شود این محصول مدیران‌خودرو از نظر تأمین قطعات تا چند سال آینده از پراید نیز پیشی گیرد و از هر لحاظ بهترین گزینه برای پایین‌ترین بازه خرید خودرو بدل شود. از مهم‌ترین برتری‌های این خودرو می‌توان به مصرف سوخت بسیار مناسب این خودرو در کنار آلایندگی کم آن نسبت به دیگر گزینه‌های موجود در این بازه یادکرد، که به نوعی می‌توان این گزینه را شهری شده ترین خودرو این لیست نامید. از طرف دیگر تأمین کردن قطعات مصرفی این خودرو نیز هزینه سنگینی برای مالک نخواهد داشت. نکته مثبت دیگر این است که مالکین این خودرو می‌توانند امیدوار باشند که بتوانند سال‌های بیشتری این خودرو را داشته باشند. البته شاید این خودرو را بعضاً مناسب بانوان بدانند ولی اگر کمی به این فکر کنیم که با خرید این خودرو چقدر به ترافیک، آلودگی هوا و البته خودتان خدمت کرده‌اید، نظر شما تغییر خواهد کرد. البته مزیت دیگر این خودرو این است که دیگر به کل باید مسافرت رفتن با آن را فراموش کنید. خیلی هم خوب! همان‌طور که در ابتدا گفتیم، با ده میلیون نباید انتظار مسافرت رفتن با خودرویی را داشت باشید، چرا که صرف نظر از فرم این خودروها باید توجه داشت که با وجود کارکردهای بالای این خودروها خیلی نباید به آنها اطمینان کرد. فراموش نکنید که دلیل نگنجاندن منبع الهام این خودرو در لیست، یعنی دوو ماتیز به دلیل سخت‌تر بودن تأمین قطعات آن نسبت به ام‌وی‌ام است.

هزینه متوسط نگهداری: ماهانه 50 الی 60 هزار تومان.

رنو 5

مزایا و معایب این خودرو را شاید بتوان مشابه با پیکان دانست اما نکته‌ای در این خودرو وجود دارد که کمی آن را متفاوت می‌کند و آن هم کمتر بودن این خودرو در سطح شهر و از سویی بار روانی کمتر به جهت قدیمی بودن آن است، هرچه نباشد پیکان به عنوان تاکسی استفاده می‌شده  است ولی رنو خیر. همین امر باعث می‌شود اصلی‌ترین مشکل رنوها فرسودگی فنی نباشد، بلکه بیشتر مشکلات این خودرو در زنگ‌زدگی‌های پنهان بدنه است. خوشبختانه این خودرو در انواع انژکتوری (نیو پی کی با موتور پراید) تولید می‌شده و این خود یک مزیت است که این نوید را می‌دهد که در آینده احتمال کمتری برای منع عبور و مرور دارد، از سوی دیگر هاچ بک بودن رنو خود یکی از جذابیت‌هایی محسوب می‌شود که ممکن است بسیاری را به سمت خود بکشاند، به هر جهت شاید بتوان گفت این خودرو از شخصیت معتبرتری نسبت به پیکان بهره‌می‌برد. همچنین رنو 5 یکی از کم مصرف‌ترین خودروهایی به حساب می‌آید که می‌توان با این بودجه انتخاب کرد، درست است که به اندازه‌ام وی‌ام و ماتیز کم مصرف نیست اما اگر از نظر فنی کاملاً سرپا باشد می‌تواند حتی در شهر نیز مصرف 6 تا 7 لیتر در 100 کیلومتر را ثبت کند. همچنین نقطه‌قوت دیگر این خودرو نسبت به پیکان قطعات ارزان‌تر آن است، با این وجود فراوانی قطعات این خودرو به اندازه پیکان نیست.

هزینه نگهداری: ماهانه 75 هزار تومان.

فولکس واگن گلف

نسل اول و به خصوص دوم این خودرو جز خودروهای اسپرت و ارزان قیمتی است که با کمی هزینه با چاشنی علاقه می‌توان آن را به خودروی اسپرت، کلاسیک و البته شهری تبدیل کرد که البته تنها به درد تخلیه روحی جوانان می‌خورد، نه حمل و نقل خانواده. خوشبختانه گلف خودرویی است که در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی دارد و البته قطعه‌سازان جهانی به فکر این عاشقان گلف هستند. از این رو اگر در بازار جهانی به دنبال قطعات گلف بگردید، می‌توانید با جست‌جوی سخت، قطعه‌سازانی را پیدا کنید که هنوز هم قطعات این خودرو را تولید می‌کنند البته پیدا کردن قطعات این خودرو خیلی چندان ساده‌ای نیست ولی به هر حال وقتی علاقه وجود داشته باشد می‌توان از این مشکل نیز عبور کرد.

هزینه متوسط نگهداری : ماهانه 100 تا 200 هزار تومان.

اوپل کورسا

این گزینه را شاید نتوان به همگان پیشنهاد کرد زیرا در کنار قطعات کمیاب و گران‌قیمت، برای خرید آن در این بازه باید سراغ خودروهای با کارکردهای بالا و احتمالا رنگ خورده رفت. اما به هر حال اوپل کورسا جدیدتر از پیکان و رنو و حتی پراید است. از آن گذشته اوپل یک خودروساز آلمانی است و به هر حال کیفیت خودروهای تولید شده در آلمان بیشتر از انواع داخلی‌ساز است.

هزینه متوسط نگهداری: ماهانه 200 هزار تومان

ب‌ام‌و

ماشینهای آلمانی دیگری که با کارکردهای بالا و البته مدل‌های قدیمی قابل انتخاب هستند. 2002 و 518 های مدل 1970 تا 1978 را با کارکردهای بالای 100 تا 200 هزار کیلومتر می‌توان پیدا کرد که قیمتی زیر 10 میلیون تومان دارد البته اصلی‌ترین دلیل قیمت پایین شرایط سخت نگهداری این خودروهاست، در واقع بنز و ب‌ام‌وهای این لیست از لحاظ تأمین قطعات بدترین خودروها هستند. این دو برند را تنها باید کسانی انتخاب کنند که می‌خواهند خودروی کلاسیکی با کمترین قیمت را پس از بازسازی، در پارکینگ خود نگهداری کنند و هر روز با دیدن آنها کیف کنند!

هزینه متوسط نگهداری: ماهانه 300 الی 400 هزار تومان.

مرسدس بنز

مدل‌های معماری و دانشجویی که در واقع اجداد دو نسل کلاس E بودند، خودروهایی از بنز هستند که زمانی در ایران به وفور پیدا می‌شدند. این خودروهای کاملا کلاسیک را هر کسی به دلیل هزینه بالا نمی‌تواند نگهداری کند و به همین دلیل سعی در فروش آنها با قیمت‌های پایین دارند تا به نوعی از هزینه‌ این گوهرهای کلاسیک رها شوند. اما همین امر فرصت مغتنمی است برای دوستداران خودروهای کلاسیک تا با کمترین هزینه صاحب خودروی آلمانی شوند.

هزینه نگهداری: ماهانه 300 الی 400 هزار تومان.

پاترول

شاسی بلند سخت‌جان، محبوب و البته منسوخ‌شده نیسان به دلایلی که ذکر خواهیم کرد. بازیچه علاقه‌مندان کم‌تجربه آفرود شده است. آفرود ورزشی است که برای علاقه‌مندان خود کم هزینه ندارد و بعد از هر بار آفرود نیاز است که خودروی مورد نظر تحت سرویس‌های اساسی و سنگین قرار گیرد. نیسان پاترول با کمک موتور پرتوان و البته سیستم چهار چرخ متحرک خود، زمانی از بهترین خودروهای آفرود بازار بود، اما این امر دلیل نمی‌شود که هنوز هم این خودروها قابل مصرف باشند. اکثر نیسان پاترول‌های موجود در کشور تحت فشارهای سنگینی بودند که مالک در مکان‌های مختلف به آن وارد می‌کرده است. از آن گذشته یکی از معایبی که خریداران پاترول پس از خرید باعث تعجب‌شان می‌شود. فرمان بسیار سفت آن است که البته چاشنی آن نیاز به چرخش زیاد فرمان جهت تغییر جهت است. در پایان پاترول‌ها را نیز نمی‌توان مناسب استفاده حتی در شهر دانست، مگر اینکه مالک قبلی با وسواس بسیار زیاد از آن نگه داری کرده باشد.

هزینه نگهداری: ماهانه 100 تا 200 هزار تومان.

گزینه آخر

در پایان باید به گزینه‌ای اشاره کنیم که قابل انتخاب برای همگان است و شاید در مجموع هزینه کمتری برای خانواده داشته باشد. البته شاید این گزینه نیز در برخی مناطق کشور قابل انجام نباشد، اما فراموش نکنید در مناطقی که امکانات زیادی به خود نمی‌بینند، از نظر تامین قطعات خودروهای منسوخ شده نیز قطعا دچار مشکل هستند. اما پیشنهاد ما برای شهرنشین‌ها؛ فرض کنید شما 10 میلیون تومان دارید و می‌خواهید این هزینه را صرف خودرو کنید و البته در طول سال شاید بیشتر از یکی دو سفر را نتوانید بروید.

 پیشنهاد ما این است که 10 میلیون تومان خود را در بانک بگذارید و ماهانه به صورت درصدی از آن سود کسب کنید. برای مسافرت‌های درون شهری بهترین گزینه استفاده از حمل و نقل عمومی است. زیرا اگر در کشوری استفاده از حمل نقل عمومی نسبت به خودرو شخصی ترجیح داده شود، نشان از فرهیختگی مردم آن کشور دارد. حتی اگر با مترو و اتوبوس نتوانید به مقصد خود در شهر برسید، با استفاده از اپلیکشن‌های نوظهوری که هزینه تاکسی‌ها را کاهش داده‌اند، می‌توانید با هزینه کم به مقاصد خود در داخل شهر برسید و برای مسافرت‌های خارج‌شهر خود نیز از پس انداز 10 میلیون تومانی‌تان یا از قطار و هواپیما برای مسافرت‌های خود استفاده کنید که میزان تلفات در حوادث این دو وسیله‌ حمل و نقل کمتر از آمار تلفات جاده‌ای است. اما اگر بخواهید تجربه واقعی سفر را تجربه کنید و در طی رسیدن به مقصد سفر خود، از مناظر جاده استفاده کنید. می‌توانید از موسساتی که خودرو اجاره می‌دهند، خودرویی ایمن اجاره کنید که حداقل امنیت خود را در سفرهای خود در جاده‌های پر خطر کشور حفظ کنید.

 

 favorite_border 2
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade آئودی Q3 اسپرت بک 2020 کوپه جذاب آلمانی معرفی شد
grade 17 حقیقت در مورد شورولت کامارو که هر علاقه‌مندی باید بداند
grade فیلم بررسی بسترن B30
grade با 3 میلیون تومان محصولات جک را اقساطی و بدون بهره بخرید
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade پژو 207 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو؟
grade جک T8 محصول جدید کرمان موتور چه مشخصاتی دارد
grade بررسی شلبی کبرا دیتونا کوپه مدل 1960
grade همه چیز‌ درباره سیستم ورود بدون کلید خودرو یا ‌کیلس
grade فولکس واگن پولو GTI مدل 2018
grade شرایط فروش جک اس 5، اس 3 و جی 4 کرمان موتور با 3 میلیون تومان
grade پیکاپ جک T8 رقیب قدر آسنا در راه بازار ایران
grade جک S4 به کرمان موتور رسید
grade شرایط فروش جدید سایپا با تحویل فوری پراید 111 اعلام شد
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو اعلام شد
grade قیمت جدید پژو 207 دنده ای ویژه مرداد ماه 98
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش اعتباری سه محصول ایران خودرو
grade شرایط فروش جدید سایپا ویژه 17 مرداد
grade قیمت خودرو امروز 1398/05/27| پژو پارس 96 میلیون تومان شد
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح