بازدید از خط تولید خودروسازی مگنا استیر اتریش

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۶/۱۲/۱۳ ۰۵:۵۰:۱۱ 0

در زمان بازدید، یک مأمور حراست ما را همراهی می کرد تا از روی خط کشی های سبز و محلهای تعیین شده حرکت کنیم و بدون تصویربرداری از تجهیزات، خط تولید را بازدید کنیم. کف سالن با رنگهای مختلف علامتگذاری شده بود و اصول پاکسازی محیط یا 5S به طور کامل رعایت شده بود. کلیه عملیات جوشکاری بدنه ها اعم از جوش CO2 و جوش نقطه ای توسط روبات صورت می گرفت و همچنین چسبها و ماستیکهای بدنه نیز با نازلهای روباتیک اعمال می شدند.

اختصاصی سبقت آزاد | در سفر کاری که شهریور ماه امسال به کشور اتریش داشتم، فرصتی پیش آمد تا بازدیدی از شرکت خودروسازی اتریشی Magna Steyr داشته باشم. البته هماهنگی جهت این بازدید به سختی صورت گرفت و مجوز بازدید تنها برای سالنها و خطوط تولید محدودی صادر شد. در زمان بازدید، علیرغم همراهی مهندسان اتریشی، اجازه تصویربرداری از خطوط تولید و آزمایشگاهها داده نشد و مأمورین حراست شرکت، در تمام مدت این بازدید دو ساعته، ما را همراهی می کردند تا از خطوط سبز رنگ تعیین شده پا را فراتر نگذاریم. این کارخانه در شهر «گراتس» (Graz) در منطقه سرسبز و نیمه کوهستانی Styria واقع شده است و در حال حاضر محصولات کمپانیهای خودروسازی دیگر اروپا را مونتاژ می کند. شرکت «مگنا استیر» علاوه بر اتریش، در کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، چین، کره، هند، روسیه و... دارای سایتهای تولیدی، مراکز تحقیق و توسعه و دفاتر مهندسی و فروش می‌باشد.

خودروسازی مگنا استیر
 

# فیلم سفرنامه بازدید سبقت آزاد از خط تولید کرمان‌موتور در بم 

تاریخچه شرکت مگنا استیر:

این کمپانی در سال 1864 با نام SteyrWerke به عنوان یک کارخانه چوب بری در نزدیکی شهر Oberletten در منطقه Steyr در شمال اتریش تأسیس شد و در سال 1899 اولین کارخانه دوچرخه سازی در اتریش با نام PuchWerke AG توسط Johann Puch راه اندازی شد. در همان سال «ادوارد بیرنز» دوست نزدیک «گوتلیب دایملر» شاخه اتریشی کمپانی «دایملر» را با عنوان Fischer & Co. در نزدیکی شهر Wiener Neustadt در جنوب «وین» تأسیس کرد و در سال 1928 شرکتهای Daimler اتریش، SteyrWerke و PuchWerke با هم ادغام شدند و در سال 1935 شرکت خودروسازی Steyr-Daimler-Puch به ثبت رسید. در سال 1998 «فرانک استروناک» (Frank Stronach) مهندس میلیونر و مالک کانادایی شرکت Magna Electronics با خریداری سهام شرکت Steyr-Daimler-Puch مالک این کمپانی شد و در سال 2001 شرکت Magna International را در زمینه طراحی و مهندسی و تولید قوای محرکه و بدنه خودرو تأسیس نمود.

 

این شرکت در سال 2005 شرکت سیستمهای سوختی Tesma Group را خریداری کرد و در 2011 با خریداری سهام شرکت «سیستمهای تکنولوژی پیشرفته خودرو» (ACTS) در آلمان، آن را به مالکیت خود در آورد. شرکت خودروسازی Magna Steyr در حال حاضر زیر مجموعه ای از شرکت عظیم Magna International می باشد که به صورت پیمانکاری و قراردادی با شرکتهای «آئودی»، «بی.ام.و»، «مرسدس بنز»، «جنرال موتورز»، «فیات-کرایسلر»، «فورد»، «هوندا»، «نیسان»، «اینفینیتی»، «ایویکو»، «لامبورگینی»، «مینی»، «مان»، «اوپل»، «پژو-سیتروئن»، «فولکس واگن»، «پورشه»، «رولز رویس»، «اسمارت»، «سوزوکی»، «ولوو» و شرکتهای خودروساز چینی «برلیانس» و Qoros در زمینه های مختلف مانند مهندسی، طراحی، قوای محرکه، تکنولوژی سوخت، خودروهای برقی و هیبریدی، لجستیک، تحقیق و توسعه، تولید و سرمایه‌گذاری همکاری مستقیم دارد. بنابراین Magna-Steyr یک برند خودرویی مطرح نیست و تنها به عنوان تولید کننده پیمانکاری و قراردادی محصولات شرکتهای خودروساز شناخته می شود. شرکت Magna International با بیش از 100 سال سابقه دارای 128 هزار پرسنل، 315 کارخانه تولیدی و 82 مرکز فروش، طراحی، مهندسی و توسعه محصول در 29 کشور دنیا می باشد که تاکنون 22 مدل خودروی مختلف را جمعاً به میزان 2.5 میلیون دستگاه برای خودروسازان مطرح دنیا به تولید رسانده است. این در حالی است که سایت تولیدی اصلی این شرکت با عنوان «مگنا استیر» در شهر «گراتس» اتریش واقع شده است که گزارش بازدید آن را در زیر می‌خوانید.

خودروسازی مگنا استیر


 
بازدید از خطوط تولید:

شرکت خودروسازی اتریشی-کانادایی «مگنا استیر» با حدود 10500 نفر پرسنل، سالانه حدود 200 هزار دستگاه خودرو از شرکتهای خودروسازی مختلف را تولید می کند و در سراسر دنیا به عنوان بزرگترین شرکت قراردادی برای تولید محصولات خودروسازان دیگر محسوب می گردد. در حال حاضر مدیرعامل این شرکت آقای «گونتر آپفالتر» می‌باشد. بخشهای اصلی شرکت، شامل سالنهای بدنه و شاسی، سالن رنگ، سالن قوای محرکه، سالن مونتاژ، سالن تولید سقفهای تاشوی فلزی و چرمی، سالن تولید صندلی، سالن تولید قفلها و آینه‌ها، سالن تولید سیستمهای الکترونیکی، سیستمهای ایمنی و سیستمهای کمک راننده، انبارها و آزمایشگاهها می باشد که در این دیدار، تنها یکی از سالنهای بدنه و سالن مونتاژ خودروهای «مینی» و «مرسدس بنز کلاسG» مورد بازدید تیم قرار گرفته‌اند. بعد از انجام مراحل اداری جهت ورود به شرکت، ابتدا جلسه‌ای کوتاه در خصوص معرفی شرکت با رئیس روابط عمومی آقای «یورگ بلشینگر» برگزار شد و با الصاق کارتهای مخصوص Visitor ها به گردنمان همراه با مسئول تولید سالن وارد سالن بدنه شدیم. در زمان بازدید، یک مأمور حراست ما را همراهی می کرد تا از روی خط کشی های سبز و محلهای تعیین شده حرکت کنیم و بدون تصویربرداری از تجهیزات، خط تولید را بازدید کنیم. کف سالن با رنگهای مختلف علامتگذاری شده بود و اصول پاکسازی محیط یا 5S به طور کامل رعایت شده بود. کلیه عملیات جوشکاری بدنه ها اعم از جوش CO2 و جوش نقطه ای توسط روبات صورت می گرفت و همچنین چسبها و ماستیکهای بدنه نیز با نازلهای روباتیک اعمال می‌شدند.

 

در سالن بدنه تنها تکنسینهایی برای اطمینان از انجام صحیح فرآیندهای جوش یا چسب کاری، کیفیت بدنه را کنترل می کردند. در صورتی که هرگونه ایرادی توسط تکنسینها تشخیص داده می شد، با اعلام اشکال به مسئول پست قبلی، در صدد رفع ایراد برمی آمدند. قطعات کفی، سقف، داشبورد و سایدهای بدنه توسط روباتها به هم جوشکاری شده و یا مورد چسب کاری قرار می گیرند و سپس توسط کانوایرهای هوایی بر روی یک کانوایر زمینی قرار می گیرد تا پس از نصب قطعات منفصله مانند دربهای جانبی، درب صندوق و درب موتور، در صورت نیاز عملیات صافکاری و سنباده کاری برای رفع خط و خش یا قری های احتمالی بر روی بدنه انجام شود. طبق اعلام مسئول تولید سالن بدنه، حتی بدنه خودروی سوپراسپرت «مرسدس بنز» یعنی مدل SLS با دربهای معروف گالوینگ، در این کارخانه نیز به تولید می رسد که البته برای مونتاژ موتور و قطعات تریم به کارخانه «مرسدس بنز» در شهر Sindelfingen آلمان ارسال می شود. مدل G-Class خودروی شاسی بلند کمپانی «مرسدس بنز» از سال 1979 تاکنون به صورت انحصاری در این کمپانی تولید گردیده و سال 2014 بیشتر از 10 هزار عدد از این خودرو ساخته شده است. در حال حاضر علاوه بر خودروی «مرسدس بنز G-Class» خودروهای «پژو RCZ» و دو مدل از محصولات «مینی» یعنی Countryman و Paceman در کارخانه Magna Steyr تولید می شوند که از سال 2010 تاکنون بیشتر از یک میلیون دستگاه از محصولات زیرمجموعه کمپانی «بی.ام.و» مانند BMW X3، «مینی Paceman» و «مینی Countryman» در این کارخانه مونتاژ می شوند. همچنین «پژو RCZ» از سال 2010 در این کارخانه مونتاژ می گردد. در سال 2012 شرکت «دایملر» به دلیل ارزانتر بودن کارگر در کشور مجارستان در مقایسه با اتریش، به شرکت «مگنا استیر» پیشنهاد داد تا تولید «مرسدس بنز کلاسG» در کشور مجارستان صورت بگیرد، چرا که در اتریش قیمت کارگر 2.5 برابر مجارستان است، ولی «آپفالتر» مدیرعامل این شرکت درخواست کرد که این خودرو در سایت «گراتس» اتریش باقی بماند تا زمانی که شرکت «مگنا استیر» یک کارخانه دیگر در کشورهای اروپای مرکزی مثل مجارستان راه اندازی نماید. 

خط تولید خودروسازی مگنا استیر

سالن مونتاژ کمپانی Magna Steyr به دلیل تولید محصولات متفاوت، بسیار بزرگ و وسیع می باشد. بدنه رنگ شده در سالن رنگ، توسط کانوایرهای ویژه ای به سالن مونتاژ انتقال می یابد تا در این سالن به یک خودروی کامل تبدیل شود. در سالن مونتاژ، علاوه بر مدلهای Countryman و Paceman کمپانی «مینی» مدل E-Calss «مرسدس بنز» با سیستم چهارچرخ 4Matic و خودروهایی مانند «بی.ام.و X3» و «استون مارتین Rapide»، «پژو RCZ» و «آئودیTT» و «فیات Bravo» ساخته می شوند. همچنین اخیراً شرکت خودروساز انگلیسی «جگوار- لندرور»(JLR) برای تولید مدلهای «لندرور Discovery Sport» و «رنجرور Evoque Cabriolet» و کراس آور جدید «جگوار F-Pace» در این کارخانه توافق نموده است. قوای محرکه خودروهای مختلف، در چند خط تولید موازی وارد شده تا برای مونتاژ روی خودروی مورد نظر مورد استفاده قرار گیرند. تولید در این کمپانی با استفاده از سیستم Lean یا تولید همزمان (Just in Time) انجام می‌گردد و هر مدل خودرویی خط تولید خاص خود را دارد که قطعات مختلف با توضیحات کامل مربوط به محل استفاده آن و همچنین توضیح اینکه در کدام مرحله از فرآیند تولید باید مورد استفاده قرار گیرد، بر روی استندها و میزهای ویژه ای قرار گرفته اند. با روش جدید تولید همزمان (JIT) که اولین بار توسط شرکت تویوتا اجرایی گردید، بیشتر از 90% ایرادات در محصول نهایی کاسته می شود.

خط تولید خودروسازی مگنا استیر

شرکت «مگنا استیر» این روش را به تقلید از شرکت «پورشه» انجام داده است که البته متخصصان «پورشه» با حضور در خط تولید «مگنا استیر» نحوه اجرای روش «تولید همزمان» (JIT) را به کارکنان این شرکت آموزش داده اند. کارکنان این شرکت با آموزشهای لازم، همگی با تئوریهای ژاپنی نظیر 5S ،JIT و «گمباکایزن» آشنایی کامل دارند و با بازدهی شرکتهای خودروسازی آلمانی نظیر «پورشه» و «بی.ام.و» کار می‌کنند. زمانی که ما وارد خط مونتاژ موتور و گیربکس شدیم، کارگرها به صورت مرتب با لباسهای کار آبی رنگ بدون توجه به اطراف کار مونتاژ قطعات را انجام می دادند. کارگران توسط صفحات کامپیوتری، برای انجام فرآیندها در هر مرحله راهنمایی می شوند، چرا که صفحات مذکور کارگران را راهنمایی می کنند که کدام قطعه را از روی کدام میز بردارد و حتی نحوه محکم کردن قطعات در جای خود و یا گشتاور مورد نیاز پیچ یا مهره را یادآوری می نمایند. پس از حرکت بدنه بر روی کانوایر هوایی و مونتاژ اتصالات زیر خودرو مانند کمک فنرها، اگزوز، باک و لوله های سوخت، لاستیکها روی خودرو کار گذاشته شده و پیچ آنها توسط آچارهای اتوماتیک بسته می شود. سپس ما به سمت خط اصلی تولید حرکت کردیم، آنجا که بدنه برای تکمیل مراحل مونتاژ قطعات تریم به روی کانوایر زمینی انتقال می یابد. پس از مونتاژ داشبورد، شیشه ها، صندلیها، رودریها و قطعات تریم در داخل اتاق خودرو و همچنین نصب دستگیره ها و زه های کنار بدنه، موادی مانند روغن هیدرولیک، مایع ترمز، مایع شیشه شور و گاز کولر توسط تجهیزات مخصوص به مخازن مربوطه در داخل محفظه موتور تزریق می شوند و در انتهای کانوایر زمینی برای اولین بار خودروی کامل شده استارت خورده و از انتهای خط  بیرون می آید تا از آنجا به محل تستهای دینامیکی خودرو منتقل شود.

خط تولید خودروسازی مگنا استیر

تستهای دینامیکی شامل رول تست می باشد که نحوه تعویض دنده های دستی یا اتوماتیک یا CVT کنترل شده و سپس سیستم ترمز ABS، سیستم فرمان هیدرولیک یا برقی تست می شوند و نور چراغهای جلو تنظیم می شود. سپس عملکرد سیستمهای تهویه مطبوع، سیستم صوتی و قطعات الکترونیکی سیستمهای کنترل کشش (TC)، کنترل الکترونیکی پایداری خودرو (ESC) و کروز کنترل و... مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در انتها خودرو برای تست جاده یا Track Test ارسال می شود که در آنجا با عبور خودرو از مسیرهای مختلف، مانند مسیر سنگی، مسیر خاکی یا شنی، مسیر دارای پستی و بلندی، سربالایی، سرازیری و مسیر پر پیچ و خم، عملکرد دینامیکی و واقعی سیستمهای ترمز، فرمان و تعلیق خودرو کنترل می شود.

خودروسازی مگنا استیر

تولید محصولات کمپانی Mini (از زیرمجموعه‌های شرکت BMW آلمان) در شرکت «مگنا استیر» و همکاری کمپانی «بی.ام.و» با این شرکت، حداکثر تا انتهای سال 2016 به طول می‌انجامد. چرا که شرکت «بی.ام.و» قصد دارد محصولات Countryman و Paceman خود را به کارخانه «مینی» در شهر Oxford انگلستان و کارخانه NedCar «میتسوبیشی» در هلند منتقل کند تا با همکاری شرکت هلندی VDL از سال آینده تولید این دو خودرو را آغاز نماید. البته شرکت «مگنا استیر» نیز قصد دارد تا قرارداد جدیدی برای تولید محصول دیگری از «بی.ام.و» مانند سری3 و سری5 با این شرکت منعقد نماید. شرکت «مگنا استیر» در پروژه ای تحقیقاتی برای تولید خودروهای سبک، مدلهای کانسپتی با عنوان «خودروی سبک وزن نوآوری مگنا» (MILA) تولید نموده و در نمایشگاههای مختلف خودرویی به نمایش درآورده است. همچنین این شرکت در تولید باتری خودرو و همچنین باتریهای لیتیوم یون برای خودروهای هیبریدی با خودروسازان مطرح دنیا همکاری می‌کند.

 favorite_border 8
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade فیلم تست و بررسی فیدلیتی بهمن خودرو
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری XSE هیبریدی 2021
grade با کاربردی‌ترین گجت هوشمند خودرو آشنا شوید
grade ارزان‌تر از پراید؛ پیشنهاد توسعۀ یک الگوی مفهومی به خودروسازان داخلی
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade ساخت باتری خودروی برقی که ده دقیقه‌ای شارژ می‌شود
grade منصوری همیشه آماده رونمایی از قدرتمندترین‌ها است
grade جنسیس GV60 هاچبک لوکس به سبک هیوندای
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade تست رانندگی بی ام و M340i مدل 2020
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade بی ام و M5 CS مدل 2022
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade مهلت ثبت‌نام پیش‌فروش ایران‌خودرو تمدید شد
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade لامبورگینی و شیائومی خودروی کارتینگ الکتریکی می‌سازند
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade تدوین دستورالعمل ممنوعیت کامل تردد توسط پلیس
grade تعویق زمان فروش خودرو فیدلیتی بهمن موتور
grade تعطیلات تابستانی خودروسازان آغاز شد
grade سرمایه گذاری عربستان در پاگانی ایتالیا
grade ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص
grade 140 هزار خودرو انبار شده است
grade ماجرای بیمه‌نامه‌هایی که پس از تحویل خودرو صادر می‌شود!
grade نبض واقعی تولید خودرو کند شد
grade طرح جدید پیش فروش محصولات زامیاد بدون محدودیت
grade شروط وزیر پیشنهادی صمت برای واردات خودرو
grade نمایش گربه های چینی در آلمان/ "اورا" در اندیشه حضور در بازارهای اروپایی
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade هدف‌گذاری در 3 شاخص کیفیت‌، فروش و خدمات پس از فروش
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade سفری خاطره‌انگیز به کیش با اجاره خودرو
grade قیمت خودرو قرنطینه را شکست
grade 10 خودروی برقی با بیشترین پیمایش
grade مرسدس بنز تمام برقی می شود!
grade مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است و زندان دارد
grade وعده عرضه خودروهای جدید از سوی دو خودروساز بزرگ
grade محصول جدید چانگان به دنبال کسب جایگاه تسلا
grade ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade تحول در شیوه نام‌گذاری خودرو
grade پرفروش ترین خودروها در ایران و دنیا کدامند
grade مرحله جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 1400
grade استارت حذف قرعه‌کشی
grade ایران خودرو فروش اقساطی ندارد
grade اطلاعیه ناجا در خصوص خرید و فروش وکالتنامه ای خودرو
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade بازگشت لامبورگینی کانتاچ بعد از 30 سال!
grade طرح ساماندهی واردات خودرو در مجلس تصویب شد
grade چگونگی ارزش‌گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade صف عجیب و غریب لندکروز!
grade لوسید ایر دوربرد ترین خودرو برقی جهان و رقیب تسلا
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade مکانی مخفی برای بوگاتی شیرون
grade آغاز طرح جدید برخورد با سرعت غیر مجاز در تهران؛ رانندگان متخلف چگونه شناسایی شده و چه سرنوشتی در انتظارشان است/ کدام خودروها در چه اتوبان هایی بیشترین تخلف را مرتکب می شوند؟
grade ثبت نام خودرو فیدلیتی
grade ایرادات مجلس به برنامه‌های خودرویی وزیر پیشنهادی صمت
grade فروش قطعات استوک ممنوع است
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade رشد 9.5 درصدی تولید خودرو در بهار 1400
grade ممنوعیت تردد تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد
grade قیمت قطعی دو خودرو BYD تانگ و F3 در ایران مشخص شد
grade اعلام شرایط فروش وانت کارا و کاپرا 2 + قیمت
grade تفاوت جریمه اعلامی با میزان درج شده در پیامک!
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade اطلاعیه پلیس درباره جریمه 1 میلیون تومانی خودروهای غیربومی
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade هشدار در مورد فروش دعوتنامه‌های جعلی خودرو
grade نامه رئیس سازمان بورس احتمال بورسی شدن خودرو را بیشتر کرد
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade لغو طرح ترافیک و تعطیلی مراکز معاینه فنی تا 30 مرداد
grade فروختن لندکروز 2022 ممنوع شد!
grade اصیل ژاپنی؛ افتخار کمپانی نیسان و یک تریم اختصاصی محدود به 100 دستگاه
grade احتمال کاهش 50 تا 80 درصدی قیمت خودروهای وارداتی
grade وزارت صمت اهداف کیفی صنعت خودرو را ابلاغ کرد
grade خودروی موفق آمریکایی و حضور یک مدل جدید در بازار جهانی/ فیستا 2022 با تغییرات جدید و پیشرانه کوچک!
grade ایران‌خودرو برای نوسازی تاکسی‌ها اعلام آمادگی کرد
grade مرسدس بنز S680 گارد مدل 2022؛ فرمول لوکس و فناناپذیر آلمانی برای مشتریان خاص
grade ب‌ ام‌ و "آی ویژن سرکیولار"؛ خودرویی که 100 درصد قابل بازیافت است!
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade طرح جدید پیش فروش سایپا بدون محدودیت و قرعه کشی
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade مرسدس بنز c کلاس 2022 در نمایشگاه مونیخ؛ خودرویی با قابلیت آفرود در ابعاد جمع و جور!
grade نامه نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت گذاران خودرو
grade مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی بهمن موتور در دوازدهم مرداد ماه
grade مرسدس بنز جدید ضدگلوله، مقاوم در برابر نارنجک و مسلسل
grade ایران خودرو و سایپا فعلا مجوز اجرای فروش فوری را ندارند
grade زیاد روشن بودن خودرو در حال خلاص به موتور لطمه میزند؟
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade واردات خودرو انحصاری خواهد شد؟
grade فروش فوق‌العاده سه محصول ایران خودرو از 21 شهریورماه/ پخش زنده قرعه‌کشی روز چهارشنبه
grade لغو مجوز تردد خودروهای شخصی در تعطیلات پیش رو/جریمه ها دو برابر می شوند
grade با پلتفرم جدید MEB-Small فولکس واگن آشنا شوید
grade مرز بین رویا و واقعیت در تولید خودروی ارزان
grade ادارات تهران و البرز از فردا تا یکشنبه هفته‌آینده تعطیل شد
grade شاخص «معاینه فنی» برای سن فرسودگی قابل اطمینان نیست
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade احتمال افزایش 15 درصدی قیمت لاستیک
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade تولید اولین بی ‌ام ‌و هیدروژنی
grade بوگاتی چهل دستگاه مدل بولید تولید خواهد کرد
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade بلاتکلیفی بازار خودرو در روزهای پایانی دولت!
grade معرفی بدفروش ترین خودروهای بازار ایران
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade دنده عقب خودروسازان در جاده عرضه
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade رشد تورم فصلی و سالانه خودرو
grade برترین خودروهای 2021
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade خودروسازان به مدت 4 روز تعطیل شدند
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade رشد تولید بهاری خودروسازان خصوصی
grade چند نرخی بودن لاستیک‌ خودرو در بازار
grade توقف فروش فوق العاده خودروسازان
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade سایپا آریا و سایپا اطلس تا پایان سال به بازار می‌ آیند
grade فروش خودروسازها اوج گرفت
grade لوازم یدکی پراید
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade دلایل کم شدن آب رادیاتور
grade وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو
grade شرایط جدید فروش محصولات کرمان موتور اعلام شد
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade تولید بالغ بر 9000 خودرو ناقص در بهار امسال
grade مراکز تعویض پلاک دوشنبه و سه‌شنبه باز است
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade محصولات ایرانخودرو بروز رسانی می‌ شوند
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade طرح جدید فروش فوری و پیش فروش خودرو کوییک R - تیر 1400
grade رونمایی از تیگارد x35
grade هیوندای آیونیک 5 روبوتاکسی به زودی عرضه می شود
grade رخ نمایی مرسدس بنز EQE در نمایشگاه مونیخ/سدانی شیک با 288 اسب بخار قدرت
grade راهنمای خرید خودرو کارکرده
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade قطعات یدکی محصولات کرمان موتور را اینترنتی بخرید
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی در پنجم مرداد ماه
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade همکاری رنو و جیلی
grade فروش فوق العاده خودروسازان متوقف شده است
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade اعلام طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو - تیر 1400 (مرحله دوم)
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade بلاتکلیفی 2249 خودرو در گمرک
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade تیگوان 2022؛ یکی از پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن با تریم پرچمدار 38 هزار دلاری
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade اینفینیتی QX60؛ معیاری برای کیفیت در کلاس شاسی بلند
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد