معترضین به قیمت سیتروئن c3: ایرباس که نمی‌فروشید!

پدرام جعفرزاده۱۳۹۷/۰۹/۲۷ ۰۹:۵۸:۱۵ 3

کمتر از 10 روز پس از بازدید اصحاب رسانه از این خط تولید، پیش فروش این خودرو با پیش پرداخت 60 میلیون تومانی و با قیمت غیرقطعی آغاز شد. به سرعت 2000 هزار دستگاه در نظر گرفته شده به فروش رسید. در آن تاریخ نه خبری از وضعیت آشفته ارز بود و نه از بسته شدن گمرک به دلایل مختلف و نه شروع داستان بدعهدی در برجام توسط غربی‌ها و نه تحریم‌ها. قاعدتا موانعی که اکنون بهانه‌ای را برای خودروسازان ایجاد کرده در تاریخ مذکور وجود نداشته و سفارش گذاری قطعات CKD در شرایط بهتری صورت گرفته است.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه با اعتراض به افزایش مالیات بر گازوئیل و بنزین آغاز شد. اما مطالبات معترضان رفته رفته، نظام سیاسی و مدل حکومتی جمهوری پنجم فرانسه را به چالش کشید.
اعتراض‌ها برای پنجمین هفته متوالی در شهرهای دیگر فرانسه هم ادامه یافت. تصاویر منتشر شده از شهر نیم در جنوب شرق این کشور نشانگر درگیری شدید میان معترضان و نیروهای پلیس است.
بله درست خواندید؛ کشوری غربی که داعیه تمدن کهن، دموکراسی و حقوق بشر را دارد و به فرهنگ مردم متمدن خود می‌نازد، در این 5 هفته اخیر اسیراعتراض و تجمعات خشونت‌بار جلیقه زردها است. رویدادی که منجر به بازداشت صدها نفر از معترضانی‌ که اقدام به تخریب و غارت اموال عمومی کرده‌اند شده است.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

اما در این سوی دنیا در خاورمیانه و در پی تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که پس از خروج آمریکا از برجام علیه ایران وضع شد، اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای گریبان صنعت خودروی کشور را گرفت. 
5 هفته‌ایست مشتریانی که خودرو پیش خرید کرده‌اند پس از صدور دعوتنامه تکمیل وجه با دیدن رقم مندرج شده در آن شگفت‌زده شده و برای پیدا کردند راه حلی که منجر به کاهش این ارقام شود دست به اعتراض و تجمع جلوی در کارخانه، نمایشگاه مرکزی، دفاتر فروش این خودرو ساز و آن خودرو ساز می‌زنند. تا جاییکه امروز معترضین به قیمت اعلامی خودروی سیتروئن c3 به سراغ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان رفته بودند. 

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

این اعتراضات که چندماه قبل گریبان خودروسازان بمی را گرفته بود، در این چند هفته اخیر به سمت گروه بهمن، سایپا، ریگان خودرو و...‌ سرایت کرده است.
در تمامی این تجمعات یک وجه اشتراک وجود دارد و آنهم مسالمت آمیز بودن آنها به دور از هرگونه خشونت و هیاهوی خاصی است. معترضین در کمال آرامش اعتراض خود را بر حق و یا ناحق خود را بیان می‌کند و خبری از اتفاقات مشابهی که همزمان با آن در زادگاه سیتروئن C3 در جریان است نیست. در روزهای گذشته به اخبار مشابه پرداخته‌ایم. 
اما روز گذشته تجمع کنندگان مقابل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان چه خواسته‌ای داشتند؟ به گزارش علیرضا بیجندی خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد، اینبار پیکان گردونه قرعه عجایب بازار خودرو رو به روی مشتریان سیتروئن C3 قد علم کرده‌ است. بعد از اعلام خبر شگفت آور قیمت‌ پژو 207 صندوقدار 104 میلیونی و دانگ فنگ S30 صد و چهل و یک میلیون تومانی از سری محصولات ایران خودرو، این بار نوبت به سایپا-سیتروئن رسیده تا با اعلام خبر قیمت جدید سلطان نیسان آبی از غافله عقب نماند و به آماده سازی اذهان مشتریان برای افزایش قیمت سیتروئن C3 بپردازد. این خودروساز قیمت 238,450,000 بدون گرم‌کن صندلی و 241,950,000 با گرم‌کن صندلی را برای این محصول پسابرجامی در نظر گرفته است. البته سه میلیون و پانصد هزارتومان برای گرم شدن نشیمنگاه نیز در نوع خود جالب توجه هست!

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

به اردیبهشت ماه 1397 برگردیم...
به دعوت سایپا-سیتروئن اصحاب رسانه عازم کاشان شدند تا علاوه بر تست و تجربه رانندگی دو روزه با C3، از خط تولید این خودرو نیز بازدید کنند. علاوه بر اینکه این تست درایو با استاندارد‌های قابل قبولی برگزار شد، طی بازدید از خط منظم و مشغول به کار C3، مسئولین این شرکت با امید بالا، خبر از اتفاقات مثبت می‌دادند. از پرسنل اعزامی به کارخانه سیتروئن و برنامه‌های 3 سال آینده گرفته تا قیمت رقابتی و ظرفیت تولید بالا، اما... 
# مطلب مرتبط را ببنید:
فیلم تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در مسیر کاشان اصفهان

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

کمتر از 10 روز پس از بازدید اصحاب رسانه از این خط تولید، پیش فروش این خودرو با پیش پرداخت 60 میلیون تومانی و با قیمت غیرقطعی آغاز شد. به سرعت 2000 هزار دستگاه در نظر گرفته شده به فروش رسید. در آن تاریخ نه خبری از وضعیت آشفته ارز بود و نه از بسته شدن گمرک به دلایل مختلف و نه شروع داستان بدعهدی در برجام توسط غربی‌ها و نه تحریم‌ها. 
قاعدتا موانعی که اکنون بهانه‌ای را برای خودروسازان ایجاد کرده در تاریخ مذکور وجود نداشته و سفارش گذاری قطعات CKD در شرایط بهتری صورت گرفته است.
روز گذشته تعدادی از مشتریان معترض سایپا-سیتروئن مقابل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تجمعی کردند و امروز در محل وزارت صمت گردهم آمدند. میرآخلو عضو هیات مدیره این سازمان نیز با نمایندگان معترضین جلسه‌ای برگزار کرد. به گزارش خبرنگار سبقت آزاد وی با حضور در جمع مشتریان از معترضین درخواست کرد تا ایشان لیستی از اسامی شاکیان را با قراردادها پیوست شده به آن تهیه کنند تا این سازمان لیست را برای سایپا سیتروئن ارسال کرده و پس از دریافت جوابیه این شرکت اقدامات لازم را انجام دهد.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

بعد از این جلسه تعدادی از تجمع‌ کنندگان با خبرنگار سبقت آزاد نیز مصاحبه کردند که در ادامه می‌توانید نقطه نظرات ایشان را بدون هیچگونه دخل و تصرفی بخوانید.

  • فرد معترضی مدعی بود که قیمت سیتروئن C3 با وجود پیشرانه قدرتمندتر! و آپشن‌ هایی بهتر اکنون در اروپا 18000 یورو است، هنگامی که قرار است خودرویی در ایران CKD تولید شود باید با توجه به قراردادی که با شرکت مادر بسته شده است، قیمت آن متناسب با سطح درآمدی مردم کشور مقصد باشد. چرا که دستمزد کارگر بومی قاعدتا در ایران ارزان‌تر از کارگر اروپایی است و قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد. اگر بخواهیم قیمت این خودرو را با یورو روز که قیمتی معادل 9500 تومانی دارد محاسبه کنیم باز هم قیمت این خودرو به 240 میلیون نخواهد رسید. در بدترین حالت ممکن با یورو 10000 تومان قیمت این خودرو 180 میلیون تومان خواهد شد که با قیمتی که توسط خودروساز اعلام شده اختلاف فاحشی دارد.
  • شرکت با ارز 4200 تومانی قطعات و خودرو را وارد کرده  و اکنون با قیمت ارز 8000 تومانی آن را تحویل می‌دهد. دیگر مشکلی که وجود دارد این است که ما خریداران در اردیبهشت ماه مبلغ 60 میلیون تومان که با دلار 5000 تومان آن زمان نزدیک به 12000 دلار به سایپا پول داده‌ایم. اکنون خریداران این توقع را دارند که شرکت سایپا نیز آن 12000 دلار را به قیمت کنونی آن محاسبه کند.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

  • معترضین دیگری بیان کرد: به جای مشارکت در تولید با سایپا و پرداخت ۶۰ میلیون تومان در آن زمان، توانایی خرید پژو 2008 صد و بیست میلیونی را در بازار آزاد داشته که اکنون این خودرو نیز قیمتی 240 میلیون تومانی در بازار آزاد دارد و با چنین قیمتی برای سیتروئن C3 این خریدار چیزی در حدود 100 میلیون تومان ضرر خواهد کرد.
  • فرد دیگری نیز مدعی شد در زمان ثبت نام سیتروئن C3 امکان ثبت نام سراتو با تحویل شهریور نیز برای خریداران وجود داشته است، خریداران با ثبت نام C3 و افزایش قیمت شدید این خودرو و همچنین بازار نابسامان خودرو متحمل ضرر بسیاری شده‌اند که جبران ناپذیر است.
  • بنا به گفته یکی از شاکیان، سایپا - سیتروئن مدعی شده که تنها 200 دستگاه ابتدایی C3 را با ارز 4200 تومانی وارد کرده است و بقیه دستگاه‌ها با ارز نیمایی وارد کشور شده‌اند. در اینصورت باید پول پیش پرداختی را که از آنها گرفته است را نیز به قیمت دلار روز حساب کند و چنین افزایش قیمتی در قیمت سیتروئن C3 ناعادلانه است.
  • در زمان ثبت نام نیز سایپا بیان کرده که این خودرو را با قیمت 15000 دلار از سیتروئن خریداری کرده است. وظیفه تامین کارخانه و سایت بر عهده سایپا بوده ولی وظیفه احداث خط تولید بر عهده خودروساز فرانسوی بوده است. از این بابت نیز سایپا هزینه‌ای را متحمل نشده است و حتی طرف فرانسوی متضرر هم شده است، چون که باید خط تولید را در ایران رها کند و توانایی جا به جایی و خروج آن  را ندارد. علاوه بر آن باید به دلیل خروج یکطرفه خسارت هم باید بدهد و سایپا آنچه که از این شراکت سهم سیتروئن می‌شده است را نباید پرداخت کند و قاعدتا با این شکل می‌بایست قیمت تمام شده خودرو نیز ارزان‌تر تمام شود.  همچنین متعرضان معتقدند که قیمت تمام شده برای سایپا به صورت واردات قطعات CKD حدود 15000 دلار بوده که اگر با ارز نیمایی 8000 تومان نیز قیمت محاسبه شود قیمت C3 نباید بیشتر از 200 میلیون تومان بشود.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

اینها صرفا بخشی از صحبتهای معترضین بود که توسط سبقت آزاد نه تایید و نه رد می‌شود اما این انتظار وجود دارد با توجه به قولی که روابط عمومی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به سبقت آزاد داده است، جوابیه‌ای را در خصوص این مباحث دریافت کنیم. و مسلما این حق نیز برای شرکت سایپا سیتروئن محفوظ است تا در صورتیکه جوابیه‌ای در این خصوص داشته باشد در رسانه سبقت آزاد منتشر شود.
اما آنچه که با یک نگاه سرانگشتی می‌توان به آن رسید این است که، بعضی از خواسته‌ها منطقی و برخی ناشی از نگاه و نگرش به خودرو از منظر کالای سرمایه‌ای است که قاعدتا در اکثر نقاط دنیا، امروره مردود شده است.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

و به عنوان نکته پایانی باید بگوییم که در جمع معترضین افرادی را مشاهده کردیم که در این چند وقته در تجمعات اعتراضی مشابه نسبت به دیگر خودرو سازها نیز رویت شده‌اند و پر بیراه نگفته‌ایم اگر بگوییم ردپای این افراد، بسیار شبیه ردپای دلالان خودروهای پر سود در حاشیه بازار است و اتفاقا انگیزه این افراد در اینگونه از تجمعات از سایرین بیشتر نمود دارد.
هرچند نباید غافل از این شد که مصرف کنندگان واقعی نیز در این تجمعات حضور دارند. افرادی که حتی خودروی زیر پای خود را به قمیت زمان پیش فروش، فروخته‌اند و حال توان خرید همان خودروی خود را در بازار آزاد ندارند!

اعتراض به قیمت سیتروئن c3 اعتراض به قیمت سیتروئن c3 اعتراض به قیمت سیتروئن c3

عکس و تهیه گزارش: علیرضا بیجندی

 favorite_border 13
loyalty 

سلام ؛ من هم از ثبت نام کنندگان هستم ولی از اعتراض به سازمان حمایت خبر نداشتم . اگر دوستانی که معترض هستن بنده رو از طریق ایمیلم مطلع کنن ممنون میشماین همه تحلیل و حرف که اخرش ای بشه نکته پایانی این نکته پایانیتون خیلی برای منکه شصت تومن پولم پودر و بی ارزش شده درد داره منکه تونایی تکمیل این وجه رو ندارم جناب چهارنفر روو دیدی صدها نفر شاکی شهرستانها رو ندیدیواقعا دیگه اخر رانت بازی هست این کار ما خدا شاهده ماشین زیر پامونو فروختیم اینو ثبت نام کردیم حالا میان میگن۲۴۰قرار بود۱۳۵ بدن اونقد با تاخیر دادن که ۲۴۰ بدن الان پول مارو به دلار برگردونن ما نمیخاییم این ماشینو تازه سیترون کل دارایشو اینجا ول کرده رفته اینا به سود خودشون برداشتن حالا هم شرکت داره از سیترون سودشو میبره هم از مشتری .بی قانونی تا کی اخه؟؟؟؟


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade آئودی Q3 اسپرت بک 2020 کوپه جذاب آلمانی معرفی شد
grade 17 حقیقت در مورد شورولت کامارو که هر علاقه‌مندی باید بداند
grade فیلم بررسی بسترن B30
grade با 3 میلیون تومان محصولات جک را اقساطی و بدون بهره بخرید
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade بررسی شلبی کبرا دیتونا کوپه مدل 1960
grade پژو 207 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو؟
grade جک T8 محصول جدید کرمان موتور چه مشخصاتی دارد
grade همه چیز‌ درباره سیستم ورود بدون کلید خودرو یا ‌کیلس
grade فولکس واگن پولو GTI مدل 2018
grade شرایط فروش جک اس 5، اس 3 و جی 4 کرمان موتور با 3 میلیون تومان
grade پیکاپ جک T8 رقیب قدر آسنا در راه بازار ایران
grade جک S4 به کرمان موتور رسید
grade شرایط فروش جدید سایپا با تحویل فوری پراید 111 اعلام شد
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو اعلام شد
grade قیمت جدید پژو 207 دنده ای ویژه مرداد ماه 98
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش اعتباری سه محصول ایران خودرو
grade شرایط فروش جدید سایپا ویژه 17 مرداد
grade قیمت خودرو امروز 1398/05/27| پژو پارس 96 میلیون تومان شد
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح