معترضین به قیمت سیتروئن c3: ایرباس که نمی‌فروشید!

پدرام جعفرزاده۱۳۹۷/۰۹/۲۷ ۱۸:۲۸:۱۵ 3

کمتر از 10 روز پس از بازدید اصحاب رسانه از این خط تولید، پیش فروش این خودرو با پیش پرداخت 60 میلیون تومانی و با قیمت غیرقطعی آغاز شد. به سرعت 2000 هزار دستگاه در نظر گرفته شده به فروش رسید. در آن تاریخ نه خبری از وضعیت آشفته ارز بود و نه از بسته شدن گمرک به دلایل مختلف و نه شروع داستان بدعهدی در برجام توسط غربی‌ها و نه تحریم‌ها. قاعدتا موانعی که اکنون بهانه‌ای را برای خودروسازان ایجاد کرده در تاریخ مذکور وجود نداشته و سفارش گذاری قطعات CKD در شرایط بهتری صورت گرفته است.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه با اعتراض به افزایش مالیات بر گازوئیل و بنزین آغاز شد. اما مطالبات معترضان رفته رفته، نظام سیاسی و مدل حکومتی جمهوری پنجم فرانسه را به چالش کشید.
اعتراض‌ها برای پنجمین هفته متوالی در شهرهای دیگر فرانسه هم ادامه یافت. تصاویر منتشر شده از شهر نیم در جنوب شرق این کشور نشانگر درگیری شدید میان معترضان و نیروهای پلیس است.
بله درست خواندید؛ کشوری غربی که داعیه تمدن کهن، دموکراسی و حقوق بشر را دارد و به فرهنگ مردم متمدن خود می‌نازد، در این 5 هفته اخیر اسیراعتراض و تجمعات خشونت‌بار جلیقه زردها است. رویدادی که منجر به بازداشت صدها نفر از معترضانی‌ که اقدام به تخریب و غارت اموال عمومی کرده‌اند شده است.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

اما در این سوی دنیا در خاورمیانه و در پی تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که پس از خروج آمریکا از برجام علیه ایران وضع شد، اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای گریبان صنعت خودروی کشور را گرفت. 
5 هفته‌ایست مشتریانی که خودرو پیش خرید کرده‌اند پس از صدور دعوتنامه تکمیل وجه با دیدن رقم مندرج شده در آن شگفت‌زده شده و برای پیدا کردند راه حلی که منجر به کاهش این ارقام شود دست به اعتراض و تجمع جلوی در کارخانه، نمایشگاه مرکزی، دفاتر فروش این خودرو ساز و آن خودرو ساز می‌زنند. تا جاییکه امروز معترضین به قیمت اعلامی خودروی سیتروئن c3 به سراغ سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان رفته بودند. 

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

این اعتراضات که چندماه قبل گریبان خودروسازان بمی را گرفته بود، در این چند هفته اخیر به سمت گروه بهمن، سایپا، ریگان خودرو و...‌ سرایت کرده است.
در تمامی این تجمعات یک وجه اشتراک وجود دارد و آنهم مسالمت آمیز بودن آنها به دور از هرگونه خشونت و هیاهوی خاصی است. معترضین در کمال آرامش اعتراض خود را بر حق و یا ناحق خود را بیان می‌کند و خبری از اتفاقات مشابهی که همزمان با آن در زادگاه سیتروئن C3 در جریان است نیست. در روزهای گذشته به اخبار مشابه پرداخته‌ایم. 
اما روز گذشته تجمع کنندگان مقابل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان چه خواسته‌ای داشتند؟ به گزارش علیرضا بیجندی خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد، اینبار پیکان گردونه قرعه عجایب بازار خودرو رو به روی مشتریان سیتروئن C3 قد علم کرده‌ است. بعد از اعلام خبر شگفت آور قیمت‌ پژو 207 صندوقدار 104 میلیونی و دانگ فنگ S30 صد و چهل و یک میلیون تومانی از سری محصولات ایران خودرو، این بار نوبت به سایپا-سیتروئن رسیده تا با اعلام خبر قیمت جدید سلطان نیسان آبی از غافله عقب نماند و به آماده سازی اذهان مشتریان برای افزایش قیمت سیتروئن C3 بپردازد. این خودروساز قیمت 238,450,000 بدون گرم‌کن صندلی و 241,950,000 با گرم‌کن صندلی را برای این محصول پسابرجامی در نظر گرفته است. البته سه میلیون و پانصد هزارتومان برای گرم شدن نشیمنگاه نیز در نوع خود جالب توجه هست!

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

به اردیبهشت ماه 1397 برگردیم...
به دعوت سایپا-سیتروئن اصحاب رسانه عازم کاشان شدند تا علاوه بر تست و تجربه رانندگی دو روزه با C3، از خط تولید این خودرو نیز بازدید کنند. علاوه بر اینکه این تست درایو با استاندارد‌های قابل قبولی برگزار شد، طی بازدید از خط منظم و مشغول به کار C3، مسئولین این شرکت با امید بالا، خبر از اتفاقات مثبت می‌دادند. از پرسنل اعزامی به کارخانه سیتروئن و برنامه‌های 3 سال آینده گرفته تا قیمت رقابتی و ظرفیت تولید بالا، اما... 
# مطلب مرتبط را ببنید:
فیلم تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در مسیر کاشان اصفهان

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

کمتر از 10 روز پس از بازدید اصحاب رسانه از این خط تولید، پیش فروش این خودرو با پیش پرداخت 60 میلیون تومانی و با قیمت غیرقطعی آغاز شد. به سرعت 2000 هزار دستگاه در نظر گرفته شده به فروش رسید. در آن تاریخ نه خبری از وضعیت آشفته ارز بود و نه از بسته شدن گمرک به دلایل مختلف و نه شروع داستان بدعهدی در برجام توسط غربی‌ها و نه تحریم‌ها. 
قاعدتا موانعی که اکنون بهانه‌ای را برای خودروسازان ایجاد کرده در تاریخ مذکور وجود نداشته و سفارش گذاری قطعات CKD در شرایط بهتری صورت گرفته است.
روز گذشته تعدادی از مشتریان معترض سایپا-سیتروئن مقابل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تجمعی کردند و امروز در محل وزارت صمت گردهم آمدند. میرآخلو عضو هیات مدیره این سازمان نیز با نمایندگان معترضین جلسه‌ای برگزار کرد. به گزارش خبرنگار سبقت آزاد وی با حضور در جمع مشتریان از معترضین درخواست کرد تا ایشان لیستی از اسامی شاکیان را با قراردادها پیوست شده به آن تهیه کنند تا این سازمان لیست را برای سایپا سیتروئن ارسال کرده و پس از دریافت جوابیه این شرکت اقدامات لازم را انجام دهد.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

بعد از این جلسه تعدادی از تجمع‌ کنندگان با خبرنگار سبقت آزاد نیز مصاحبه کردند که در ادامه می‌توانید نقطه نظرات ایشان را بدون هیچگونه دخل و تصرفی بخوانید.

  • فرد معترضی مدعی بود که قیمت سیتروئن C3 با وجود پیشرانه قدرتمندتر! و آپشن‌ هایی بهتر اکنون در اروپا 18000 یورو است، هنگامی که قرار است خودرویی در ایران CKD تولید شود باید با توجه به قراردادی که با شرکت مادر بسته شده است، قیمت آن متناسب با سطح درآمدی مردم کشور مقصد باشد. چرا که دستمزد کارگر بومی قاعدتا در ایران ارزان‌تر از کارگر اروپایی است و قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد. اگر بخواهیم قیمت این خودرو را با یورو روز که قیمتی معادل 9500 تومانی دارد محاسبه کنیم باز هم قیمت این خودرو به 240 میلیون نخواهد رسید. در بدترین حالت ممکن با یورو 10000 تومان قیمت این خودرو 180 میلیون تومان خواهد شد که با قیمتی که توسط خودروساز اعلام شده اختلاف فاحشی دارد.
  • شرکت با ارز 4200 تومانی قطعات و خودرو را وارد کرده  و اکنون با قیمت ارز 8000 تومانی آن را تحویل می‌دهد. دیگر مشکلی که وجود دارد این است که ما خریداران در اردیبهشت ماه مبلغ 60 میلیون تومان که با دلار 5000 تومان آن زمان نزدیک به 12000 دلار به سایپا پول داده‌ایم. اکنون خریداران این توقع را دارند که شرکت سایپا نیز آن 12000 دلار را به قیمت کنونی آن محاسبه کند.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

  • معترضین دیگری بیان کرد: به جای مشارکت در تولید با سایپا و پرداخت ۶۰ میلیون تومان در آن زمان، توانایی خرید پژو 2008 صد و بیست میلیونی را در بازار آزاد داشته که اکنون این خودرو نیز قیمتی 240 میلیون تومانی در بازار آزاد دارد و با چنین قیمتی برای سیتروئن C3 این خریدار چیزی در حدود 100 میلیون تومان ضرر خواهد کرد.
  • فرد دیگری نیز مدعی شد در زمان ثبت نام سیتروئن C3 امکان ثبت نام سراتو با تحویل شهریور نیز برای خریداران وجود داشته است، خریداران با ثبت نام C3 و افزایش قیمت شدید این خودرو و همچنین بازار نابسامان خودرو متحمل ضرر بسیاری شده‌اند که جبران ناپذیر است.
  • بنا به گفته یکی از شاکیان، سایپا - سیتروئن مدعی شده که تنها 200 دستگاه ابتدایی C3 را با ارز 4200 تومانی وارد کرده است و بقیه دستگاه‌ها با ارز نیمایی وارد کشور شده‌اند. در اینصورت باید پول پیش پرداختی را که از آنها گرفته است را نیز به قیمت دلار روز حساب کند و چنین افزایش قیمتی در قیمت سیتروئن C3 ناعادلانه است.
  • در زمان ثبت نام نیز سایپا بیان کرده که این خودرو را با قیمت 15000 دلار از سیتروئن خریداری کرده است. وظیفه تامین کارخانه و سایت بر عهده سایپا بوده ولی وظیفه احداث خط تولید بر عهده خودروساز فرانسوی بوده است. از این بابت نیز سایپا هزینه‌ای را متحمل نشده است و حتی طرف فرانسوی متضرر هم شده است، چون که باید خط تولید را در ایران رها کند و توانایی جا به جایی و خروج آن  را ندارد. علاوه بر آن باید به دلیل خروج یکطرفه خسارت هم باید بدهد و سایپا آنچه که از این شراکت سهم سیتروئن می‌شده است را نباید پرداخت کند و قاعدتا با این شکل می‌بایست قیمت تمام شده خودرو نیز ارزان‌تر تمام شود.  همچنین متعرضان معتقدند که قیمت تمام شده برای سایپا به صورت واردات قطعات CKD حدود 15000 دلار بوده که اگر با ارز نیمایی 8000 تومان نیز قیمت محاسبه شود قیمت C3 نباید بیشتر از 200 میلیون تومان بشود.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

اینها صرفا بخشی از صحبتهای معترضین بود که توسط سبقت آزاد نه تایید و نه رد می‌شود اما این انتظار وجود دارد با توجه به قولی که روابط عمومی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به سبقت آزاد داده است، جوابیه‌ای را در خصوص این مباحث دریافت کنیم. و مسلما این حق نیز برای شرکت سایپا سیتروئن محفوظ است تا در صورتیکه جوابیه‌ای در این خصوص داشته باشد در رسانه سبقت آزاد منتشر شود.
اما آنچه که با یک نگاه سرانگشتی می‌توان به آن رسید این است که، بعضی از خواسته‌ها منطقی و برخی ناشی از نگاه و نگرش به خودرو از منظر کالای سرمایه‌ای است که قاعدتا در اکثر نقاط دنیا، امروره مردود شده است.

اعتراض به قیمت سیتروئن c3

و به عنوان نکته پایانی باید بگوییم که در جمع معترضین افرادی را مشاهده کردیم که در این چند وقته در تجمعات اعتراضی مشابه نسبت به دیگر خودرو سازها نیز رویت شده‌اند و پر بیراه نگفته‌ایم اگر بگوییم ردپای این افراد، بسیار شبیه ردپای دلالان خودروهای پر سود در حاشیه بازار است و اتفاقا انگیزه این افراد در اینگونه از تجمعات از سایرین بیشتر نمود دارد.
هرچند نباید غافل از این شد که مصرف کنندگان واقعی نیز در این تجمعات حضور دارند. افرادی که حتی خودروی زیر پای خود را به قمیت زمان پیش فروش، فروخته‌اند و حال توان خرید همان خودروی خود را در بازار آزاد ندارند!

اعتراض به قیمت سیتروئن c3 اعتراض به قیمت سیتروئن c3 اعتراض به قیمت سیتروئن c3

عکس و تهیه گزارش: علیرضا بیجندی

 favorite_border 13
loyalty 

سلام ؛ من هم از ثبت نام کنندگان هستم ولی از اعتراض به سازمان حمایت خبر نداشتم . اگر دوستانی که معترض هستن بنده رو از طریق ایمیلم مطلع کنن ممنون میشماین همه تحلیل و حرف که اخرش ای بشه نکته پایانی این نکته پایانیتون خیلی برای منکه شصت تومن پولم پودر و بی ارزش شده درد داره منکه تونایی تکمیل این وجه رو ندارم جناب چهارنفر روو دیدی صدها نفر شاکی شهرستانها رو ندیدیواقعا دیگه اخر رانت بازی هست این کار ما خدا شاهده ماشین زیر پامونو فروختیم اینو ثبت نام کردیم حالا میان میگن۲۴۰قرار بود۱۳۵ بدن اونقد با تاخیر دادن که ۲۴۰ بدن الان پول مارو به دلار برگردونن ما نمیخاییم این ماشینو تازه سیترون کل دارایشو اینجا ول کرده رفته اینا به سود خودشون برداشتن حالا هم شرکت داره از سیترون سودشو میبره هم از مشتری .بی قانونی تا کی اخه؟؟؟؟


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade لادا با سه مدل جسورانه جدید احیا خواهد شد؟
grade ترافیک در اورست دردسری غیرقابل انکار
grade دوج چارجر 2019، سدان قلدر آمریکایی
grade آئودی R8 2019، سوپراسپرت بینظیر آئودی
grade لکسوس UX 2019، اولین کراس‌اوور سایز کوچک لکسوس
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن کیپاد
grade آریو جدید سایپا هم آمد + طرح فروش فوری
grade اعلامیه سایپا در خصوص تحویل خودرو با مدل 98
grade دانگ فنگ H30 هم به لیست ناقص‌های ایرانخودرو پیوست!
grade دستور زمستانه برای نگهداری از کولر خودرو
grade هشدار جدی وزیر دادگستری به خودروسازان
grade آیا قیمت خودرو در سال 98 افزایش می‌یابد؟
grade طرح امدادی کرمان موتور ویژه نوروز 98
grade خودروی مفهومی کیا با 21 صفحه نمایش
grade قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار متوقف شود
grade لامبورگینی اوروس، دیووانه‌ای برای دیووانه‌ها
grade خودروهای چینی بازار خودروهای کره‌ای را کساد کردند!
grade مستند بازدید از نمایشگاه خودرو پکن 2018 و خط تولید چری
grade فیلم تست و بررسی لوکسژن یو 5 - Luxgen U5
grade فیلم تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در مسیر کاشان اصفهان
grade فیلم تست و بررسی جک جی 4 - جک j4
grade ساندرو بخریم یا ساندرو استپ وی؟
grade کامل‌ترین بررسی کوپا T210 محصول ریگان خودرو برای اولین بار در ایران
grade ملاقات با لوکسژن U5 جسور هوشمند + فیلم
grade حضور جک اس7 کرمان موتور در پاییز امسال قطعی شد
grade ترمیم و تعمیر شیشه ترک خورده ماشین
grade بازدید سبقت آزاد از خط تولید سیتروئن C3 در سایت کاشان
grade تصاویر لو رفته از تیگو 8 پیش از رونمایی، محصول احتمالی مدیران خودرو
grade هاوال H2 بخریم یا نه؟ استقبال مردم از هاوال h2 در روز تعطیل
grade فیلم تست و بررسی هاوال H2 بهمن موتور
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade تویوتا کمری XSE 2018 تجربه رانندگی و بررسی مشخصات فنی
grade هفت تا از برترین وانت‌‌های جهان را بشناسید
grade پورشه با دو پرچمدار خود به پکن آمد: توریسمو و GT3
grade نگاهی مختصر به لکسوس LX570
grade نگاهی اجمالی به کانسپت اشکودا X ویژن در نمایشگاه ژنو سال 2018
grade حضور بنتلی در نمایشگاه پکن 2018