لامبورگینی اوروس، دیووانه‌ای برای دیووانه‌ها

محمد مهدی قهرمانی۱۳۹۷/۱۲/۲۳ ۱۷:۰۸:۵۶ 0

خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد از یک شو روم لامبورگینی در کشور ژاپن بازدیدی داشته و تصاویر اختصاصی خود را شاسی بلند لامبورگینی اوروس، ضمن گزارشی برای ما ارسال کرده است. تقاضای بازار جهانی خودرو در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است که خودروسازان سرتاسر جهان را به ساخت خودروهای کراس اوور و اس یو وی ترغیب کرده است. 

خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد از یک شو روم لامبورگینی در کشور ژاپن بازدیدی داشته و تصاویر اختصاصی خود را شاسی بلند لامبورگینی اوروس، ضمن گزارشی برای ما ارسال کرده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات سالهای اخیر صنعت خودروسازی دنیا، تلاش کمپانی‌های مختلف برای افزودن خودروهای اس یو وی به سبد محصولاتشان بوده است. ساخت اس یو وی برای برخی کمپانی‌ها چالش جدی‌ نبوده و حتی تازگی هم ندارد. در این میان کمپانی‌هایی هستند ساخت اس یو وی به هیچ وجه در اصول کاریشان نمی‌گنجیده است، اما با این حال با زیرپا گذاشتن خط قرمزهای خود اس یو وی که نه، شاهکارهای هنری تولید کردند.

لامبورگینی اوروس 

در چند سال اخیر شاهد تولید اس یو وی های لوکسی مانند رولزرویس کولینان و یا بنتلی بنتایگا بوده‌ایم. بنتایگا در زمان خود به عنوان سریع‌ترین شاسی بلند دنیا معرفی شد. درست در همان حوالی رقیب قدر و شایسته‌ای، به بازار معرفی شد که نظرخیلی از علاقه مندان و منتقدان شاسی بلندهای لوکس را به خود جلب کرد.

لامبورگینی اوروس

لامبورگینی اوروس همان رقیبی است که نظر خیلی‌ها را به دو دلیل عمده جلب کرده است. اول اینکه لامبورگینی با ساخت اوروس یک امر غیر ممکن یعنی ساخت اس یو وی به تمام معنا اسپرت را ممکن کرد و دلیل دوم این بود که اوروس در آن زمان، لقب و جایگاه بنتایگا، یعنی سریع‌ترین اس یو وی جهان را از آن خود کرد. گرچه بنتلی دوباره این افتخار بنتایگا را با نسخه‌ای که در نمایشگاه ژنو 2019 معرفی کرد پس گرفت، اما به قول گزارش‌گرهای ورزشی چیزی از ارزشهای اوروس کم نشد. 

لامبورگینی اوروس

این خودرو از پلت فرم مشترک با آئودی Q8 که اس یو وی جدید آئودی است بهره می‌برد. در واقع رد پاهای گروه فولکس و علی الخصوص آئودی به خوبی در این خودرو قابل مشاهده است.  
اولین نشانه‌ای که از آئودی در این خودرو دیده می‌شود، دریچه‌های ورودی هوای تزئینی و تو پر هستند، درست همان چیزی که در خودرو‌های چینی به وفور پیدا می‌شود. این دریچه‌های تو پر، در آئودی‌ها نیزعمل نکوهیده‌ای است و حسابی جای بحث و نق زدن دارد و زمانیکه در یک سوپر اسپرت مانند اوروس استفاده شود، ده برابر جای نقد دارد و اصلا قابل درک نیست.  

لامبورگینی اوروس

نشانه‌ی بعدی خطوط شکسته و در همی است که بر روی گلگیرهای عقب اوروس وجود دارد که تداعی کننده آئودی Q2 و Q8 هستند.

لامبورگینی اوروس 

با ورود به کابین، متوجه این نکته می‌شویم که پشت آمپر ونشانگرهای دمای موتور و سوخت، مستقیما از آئودی A8 به داخل اوروس منتقل شده‌اند. نمایشگر خودرو در کنسول میانی، طرحی بسیار شبیه به صفحه نمایش‌های جدید آئودی دارد و با تجسس بیشتر متوجه رد پاهای بیشتر از گروه فولکس و به ویژه آئودی می‌شویم که برخی از آنها خوشایند و برخی تو ذوق می‌زنند. 

لامبورگینی اوروس

در بخش طراحی ظاهری خودرو گرچه امری سلیقه‌ای است، می‌توان گفت که نسبتا در همه چیز سنجیده و حساب شده عمل کرده‌اند و تقریبا جایی برای گلایه نگذاشته‌اند. خطوط تیز و شکسته که روی بدنه‌ی اوروس دیده می‌شوند، به خوبی با ذات نا آرام خودرو هماهنگ است. چراغ‌های جلو به خوبی با دریچه‌های پایینی ورود هوا هماهنگ شده و در کنار در موتوری کشیده و زیبا، جلوه‌ای زیبا به قسمت جلویی اوروس بخشیده‌اند. دریچه‌های ورودی هوا بسیار جذاب و خاص طراحی شده و هوا را به منظور خنک کردن چرخ‌ها و ترمزها و جریان بهتر هوا، درون خود می‌کشند. 

لامبورگینی اوروس

در نمای جانبی رینگ‌های بزرگ و زیبای اوروس که دیسک و کالیپرهای بزرگی درون خود جای داده‌اند، مجال توجه به باقی قسمت‌های نمای جانبی را نمی‌دهند. نوار طوسی رنگی که در قسمت پائینی درها قرار دارند تضاد جالبی در نمای جانبی اوروس به وجود آورده‌اند. خطوط خشن تیز و شکسته‌ در نمای جانبی، بیانگر ذات وحشی و رام نشدنی اوروس‌اند.  

لامبورگینی اوروس

بر روی گلگیرها فلاپهای پلاستیک‌ها مشکی زیبایی وجود دارند که تنها برای اعلام حضور اوروس به عنوان یک اس یو وی بر روی آن نصب شده‌اند. شیب سقف و انحنای ستون C و شیشه‌ی عقب، به آیرودینامیک اوروس کمک شایان می‌کنند و اسپویلر بالای شیشه‌ی عقب و باله‌ی کوچک روی درب صندوق، مقادیر بسیار زیادی نیروی رو به پایین یا همان داون فورس ایجاد می‌کنند که با توجه به کاربری اوروس و جثه‌ی بزرگ آن ضروری است. 

لامبورگینی اوروس

در نمای عقب دو چراغ نئونی کشیده‌ی افقی وجود دارند و در زیر آن‌ها هم دریچه‌های پلاستیکی تو پر به چشم می‌خورد. در فاصله‌ی میان دو چراغ، رنگ مشکی براق و بر روی آن نشان و لوگوی لامبورگینی وجود دارد. بر روی در صندوق هم چند خط شکسته وجود دارد. سپر عقب اما شلوغ‌ترین جای اوروس است. دفیوزر همرنگ با نوارهای طوسی بر روی درها، نوارهای شبرنگ، اگزوزهای طوسی رنگ و دریچه‌های تو پر این سپر را شلوغ اما زیبا کرده‌اند.

لامبورگینی اوروس

در نمای داخلی، داشبورد به دوخت همرنگ بدنه مزین شده است و بعید نظر می‌رسد که کسی از آن را نپسندد. دوخت زرد رنگ بر روی فرمان کوچک و خوش دست که لوگوی لامبورگینی در وسط آن قرار دارد نیز دیده می‌شود‌. داشبورد اوروس بسیار شیک و فضایی است و کاملا از زبان طراحی لامبورگینی پیروی می‌کند. 

لامبورگینی اوروس

از ظاهر خشن و پویای اوروس که بگذریم به قلب تپنده‌ی نچندان بزرگش می‌رسیم. قلبی که به تنها نمی‌تواند از پس کار بر بیاید و این توربو است که به کمک آن رسیده است. این گاو وحشی از یک پیشرانه چهار لیتری هشت سیلندر خورجینی بهره می‌برد که در نگاه اول و با توجه به وزن 2.2 تنی اوروس، به نظر نمی‌رسد برای یک سوپر اسپرت کافی باشد. البته زمانیکه به مشخصات فنی لامبورگینی اوروس سیستم توربو شارژر اضافه می‌شود، شتاب صفر تا صد 3.6 ثانیه‌ای را برای اوروس رقم می‌زند.  

لامبورگینی اوروس

صحبت از اعداد و ارقام در این خودرو زمانی جذاب‌تر می‌شود که متوجه می‌شوید پیشرانه چهارهزار سی سی V8 آن، 650 اسب بخار و ۸۵۰ نیوتون متر گشتاور را بر سر چرخ‌ها سرازیر می‌کند.
اوروس مجهز به سیستم انتقال قدرت چهار چرخ شده است. سیستمی که در سرعت‌های پائین چرخ‌های عقب را خلاف زاوایه جهت چرخ های جلو به منظور مانورپذیری بهتر و در سرعت‌های بالا آن‌ها را موافق زاویه چرخ‌های جلو به منظور پایداری بهتر می‌چرخاند. البته لازم به ذکر است که این سیستم تنها مثبت و منفی سه درجه زاویه چرخ‌ها را تغییر می‌دهد. تغییری که شاید ضرورتش چندان حس نشود اما بسیار حیاتی است. البته فرمان تیز این خودرو آنچنان گوش به فرمان نیست و بازخوردهای مفیدی از جاده در اختیار راننده قرار نمی‌دهد.

لامبورگینی اوروس

ترمزهای غول آسای سرامیکی اوروس قدرت ترمزگیری خوبی دارند و برای یک خودرو سوپر اسپرت آن هم با این وزن معقول به نظر می‌رسند. گیربکس اوروس درهنگام معکوس دهی تنبل و هنگام تعویض دهنده متوالی گشتاور زیاد و بیهوده‌ای تولید می‌کند.

لامبورگینی اوروس

از برچسب قیمت اسم و رسم برند لامبورگینی که بگذریم، این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا ارزش این را دارد با وجود گزینه‌ معقول‌تر و منطقی‌تری چون آئودی Q8 که از همین پلت فرم استفاده می‌کند، به سراغ اوروس برویم؟ آن هم برای خودرویی که ظاهرا  گیربکس آنچنان باهوشی ندارد؟!

لامبورگینی اوروس

اگر شما مالک اوروس باشید با آن به آفرود خواهید رفت؟! چرا باید از سیستم دو دیفرانسیل معروف و محبوب کوواترو آئودی Q8 به سادگی گذر کرد و اوروس را ترجیح داد؟ چرا باید دویست هزار دلار ناقابل را پای اوروس ریخت، در حالیکه آئودی با قیمتی معادل شصت و هفت هزار دلار، همزاد اوروس را که بسیار قابل اعتمادتر، معقول تر، ارزان تر، و "آلمانی تر" است را در اختیارتان قرار می‌دهد؟! 
پاسخ همه این سوال‌ها دیوانگی است. اوروس دیوانه کننده نیست، بلکه خود دیوانگی محض است. ساده بگویم، همین دیوانگی و فریبنده بودنش دل‌ها را ربوده است. خودرویی دیووانه برای صاحبانی دیووانه. این تنها دلیلی است که اوروس ها به فروش می‌رسند.


لامبورگینی اوروس
لامبورگینی اوروس
لامبورگینی اوروس

لامبورگینی اوروس

 

 favorite_border 7
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade سبقت آزاد قیمت کارخانه از بازار به سبک مدیران خودرو
grade برترین خودروهای الکتریکی نمایشگاه خودروی شانگهای 2019 - قسمت دوم
grade دورهمی عضلانی کلاسیک آمریکایی در تهران
grade لیست قیمت‌های جدید حاشیه بازار محصولات ایران خودرو
grade مرحله دوم فروش فوری ایران خودرو در سال 98
grade طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه فروردین 98
grade بنزین تا یک ماه آینده دو نرخی می‌شود
grade گزارش ارزشیابی کیفی خودرو اسفند 97
grade طرح فروش فوری تنظیم بازار شرکت ایران خودرو ویژه اردیبهشت 98
grade اموال رامک خودرو توقیف شد
grade پژو 2008 اولین خودروی 5 ستاره کیفی ایران
grade 50 هزار تومان جریمه برای دودی کردن شیشه خودرو
grade درخشش byd با رونمایی از 23 خودرو در نمایشگاه خودرو شانگهای
grade 6 محصول سایپا چهار ستاره کیفی گرفتند
grade تاخت و تاز خودروهای دست دوم در بازار
grade خودروی چینی که تسلای آمریکا را به چالش می کشاند
grade برترین خودروهای الکتریکی نمایشگاه خودروی شانگهای 2019 - قسمت اول
grade جزئیات افزایش قیمت CNG
grade مخالفت مجلس با بنزین 2 نرخی
grade مدیر عامل سایپا: خودروهای جدید را روانه بازار می کنیم
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade پورشه 911، اسطوره همچنان می‌تازد
grade ولوو XC90 2020 فیس لیفتی با 3 خط بیشتر معرفی شد!
grade مرسدس بنز EQC، الکتریکی بودن به سبک بنز
grade فیلم 9 نکته کلیدی بهترین روش تنظیم صندلی خودرو
grade فورد اسکیپ 2020 Ford Escape همراه با رهیاب ویز رونمایی شد
grade سبقت آزاد قیمت کارخانه از بازار به سبک مدیران خودرو
grade جدول نرخ بیمه پایه شخص ثالث انواع خودرو برای سال 98 منتشر شد
grade برترین خودروهای الکتریکی نمایشگاه خودروی شانگهای 2019 - قسمت دوم
grade دورهمی عضلانی کلاسیک آمریکایی در تهران
grade جریمه عدم پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها
grade شرایط جدید فروش فوری ایران‌خودرو اعلام شد
grade همه نام‌های پارسی در نمایشگاه خودرو ژنو 2019
grade رنگ پلاک خودروها نشانه چیست؟
grade شاسی‌بلند اقتصادی لوکس‌نما با پلاک ملی در خیابان‌های تهران
grade قیمت جدید محصولات سایپا برای تعهدات بهمن ماه این شرکت
grade خبر مهم برای خودروهای فاقد بیمه بدنه آسیب دیده در سیل
grade لیست قیمت‌های جدید حاشیه بازار محصولات ایران خودرو
grade مستند بازدید از نمایشگاه خودرو پکن 2018 و خط تولید چری
grade فیلم تست و بررسی لوکسژن یو 5 - Luxgen U5
grade فیلم تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در مسیر کاشان اصفهان
grade فیلم تست و بررسی جک جی 4 - جک j4
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade ملاقات با لوکسژن U5 جسور هوشمند + فیلم
grade حضور جک اس7 کرمان موتور در پاییز امسال قطعی شد
grade بازدید سبقت آزاد از خط تولید سیتروئن C3 در سایت کاشان
grade هاوال H2 بخریم یا نه؟ استقبال مردم از هاوال h2 در روز تعطیل
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade فیلم تست و بررسی هاوال H2 بهمن موتور
grade تویوتا کمری XSE 2018 تجربه رانندگی و بررسی مشخصات فنی
grade پورشه با دو پرچمدار خود به پکن آمد: توریسمو و GT3
grade حضور بنتلی در نمایشگاه پکن 2018
grade غرفه هیوندای در نمایشگاه خودروی پکن 2018
grade هایما با خودروهای جدید در نمایشگاه خودروی پکن
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade حضور سدان برقی جک در نمایشگاه پکن
grade چری آریزو 6 در افتتاحیه نمایشگاه پکن 2018 رونمایی شد
grade حضور جک اس7 در نمایشگاه خودروی پکن